Dodaje energii, zapewnia uczucie sytości i wspomaga utrzymanie odpowiedniej wagi – śniadanie nie bez powodu jest nazywane najważniejszym posiłkiem dnia. Aby to założenie było prawdziwe trzeba zadbać o jego jakość. Co powinno lądować na naszym porannym talerzu, aby faktycznie spełnić założenia zdrowej i pełnowartościowej diety? Niestety lista zakazanych produktów jest długa, a wśród nich znajdziemy nie tylko tosty z nutellą i drożdżówki. Dietetycy ostrzegają przed produktami, które, choć reklamowane jako najlepsze propozycje śniadań, wcale takimi nie są.

Jakie produkty wprowadzić do diety, aby odżywić mózg: oto idealna dieta dla mózgu

Niezdrowe śniadanie: czego nie jeść rano?

Sok pomarańczowy, batoniki zbożowe i koktajle mogą wydawać się dobrą opcją, jednak nie zawsze tak jest. Dietetyczka Katharina Fodor postanowiła rozprawić się z najczęściej spotykanymi mitami. Jogurt owocowy zawiera dużo ukrytego cukru. Oprócz normalnej zawartości cukru mlecznego wynoszącej 10 g na filiżankę, dodaje się kolejne pięć do sześciu łyżeczek cukru. Osoby, które zwracają uwagę na zrównoważony poziom cukru we krwi, powinny eliminować te produkty ze swojej diety.

Kolejnymi produktami, na które warto uważać są sok pomarańczowy oraz owocowe koktajle. Chociaż nieodłącznie kojarzą się ze zdrowym śniadaniem, tak naprawdę nie są odpowiednim wyborem, jeśli zależy nam na utrzymaniu zdrowej diety. Równie dobrze mogę pić colę, ma taką samą ilość cukru! Soki owocowe to tak naprawdę niepotrzebne i prawdziwe bomby cukrowe. Smoothies często składają się z bardzo dużej ilości owoców, więc są prawdziwymi koncentratami cukru. Gdybyś miał zjeść wszystkie te składniki niezmieszane, byłaby to ledwie możliwa do opanowania ilość – jest ich tak dużo! Koktajle najlepiej jest przygotować tylko z niewielką ilością owoców, warzyw oraz ze źródłem białka. Wszystko zależy od dobrze dobranych proporcji mieszanki.

Pomysły na śniadania, które mają mało kalorii, ale są bardzo sycące

Sytuacja wygląda całkiem podobnie z batonami zbożowymi. Dietetyczka Katharina Fodor wyjaśnia: Osoby, które badają skład, zauważają, że zawartość cukru jest bardzo wysoka, a zawartość pełnoziarnistych składników znikoma. A jeśli nie chcesz, aby Twój poziom cukru we krwi wędrował do góry, lepiej unikać ich za wszelką cenę. Do wysokoprzetworzonej żywności zalicza się także płatki śniadaniowe, muffinki i słodkie bułeczki.

Sonda

ocet jabłkowy

Pijesz ocet jabłkowy przed śniadaniem?