Menstruacja łączy kobiety na całym świecie – niezależnie od miejsca zamieszkania czy statusu społecznego. Doskonale wie o tym Maja Kotala, projektantka mody i społeczniczka pochodząca z Chorzowa, która od lat mieszka i działa na rzecz kobiet w Afryce Wschodniej. „Rajd Victoria” to jej inicjatywa, która już po raz trzeci przełamuje tabu i walczy z ubóstwem menstruacyjnym – problemem wciąż zbyt często ignorowanym.

Brak dostępu do środków higienicznych w czasie miesiączki to poważny problem społeczny. Nie tylko w Afryce. Dziewczynki często używają piasku, piór czy kawałków materaca, by móc pójść do szkoły. W wielu przypadkach prowadzi to do rezygnacji z edukacji.

Ukończyłam szkołę w wieku 13 lat, bo nie miałam czym się zabezpieczyć. Zostawałam w domu, spałam na liściach w miejscu, gdzie trzyma się kozy.

– opowiada 17-letnia Joyce, jedna z uczestniczek warsztatów.

W trakcie 30-dniowej podróży przez północną Kenię, Maja przejechała ponad 3000 km, zakładając aż 9 mini szwalni i szkoląc ponad 1000 kobiet w szyciu wielorazowych podpasek. To pierwszy raz, gdy wiele z uczestniczek mogło stworzyć coś dla siebie – dosłownie i symbolicznie. Inicjatywa objęła kobiety z plemion Rendille, Turkana, Samburu, Elmolo i Masajów. W Nairobi i Meru odbyły się również warsztaty dla ocalałych z handlu ludźmi oraz nastoletnich matek.

To nie był zwykły rajd przez sawanny czy pustynie. To była podróż przez ludzką siłę, naturę i piękno Afryki. Najważniejsze było dla mnie przywrócenie kobietom godności podczas menstruacji – nie dając ryby, lecz wędkę.

– mówi Maja Kotala.

To była trzecia edycja Rajdu Victoria. W poprzednich latach jego trasa prowadziła przez kraje takie jak: Kenia, Uganda, Rwanda, Tanzania, Malawi oraz Mozambik. W sumie udało się założyć 27 mini szwalni i przeszkolić ponad 4000 kobiet. Rajd za każdym razem trwa około jednego miesiąca. Następna edycja zaplanowana jest na marzec 2026 roku.

Ubóstwo menstruacyjne to nie tylko Trzeci Świat. Jak wygląda w różnych krajach?

Kiedy moda spotyka się z misją społeczną

Projektantka i aktywistka nie poprzestaje na rajdzie. 28 maja, podczas Światowego Dnia Higieny Menstruacyjnej, w StudioUp w Warszawie odbędzie się wydarzenie podsumowujące projekt. W programie m.in. pokaz najnowszej kolekcji RAW – ubrań zaprojektowanych przez uczestniczki programu edukacyjnego „Sewing Together” prowadzonego przez Maję w Mombasie od 5 lat. Cały dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na stworzenie kolejnych podpasek dla kobiet w Kenii.

Ważnym elementem wydarzenia będzie wystawa zdjęć z Rajdu Victoria oraz pokaz filmu – „Po nitce do głosu”. Tytuł ten, nawiązujący do znanego przysłowia i podkreśla, że nawet tak prosta czynność jak szycie może stać się pretekstem do rozmowy o przywróceniu kobiecej godności — szczególnie w kontekście menstruacji — oraz do symbolicznego oddania głosu naturalnym potrzebom związanym z kobiecą tożsamością.

Wydarzeniu będzie towarzyszyć spotkanie z uczestniczkami rajdu, przekąski, o oprawę muzyczną zadba Dj Magdala. To nie tylko modowe wydarzenie – to wspólnota kobiet z różnych zakątków świata, połączona wspólną misją.

Maja Kotala – kobieta, która daje siostrzeństwu realny wymiar

Projektantka, modelka, aktywistka. Maja studiowała projektowanie mody w Sydney, a doświadczenie zdobywała w Paryżu, reprezentując międzynarodowe marki. W 2018 roku założyła program Sewing Together, oferujący bezpłatną edukację zawodową kobietom z Ugandy, Kenii, Tanzanii i Madagaskaru. Dziś jej działania inspirują kobiety i media na całym świecie.

Każda z nas ma inny status, pochodzi z innej części świata. Ale menstruacja to coś, co nas łączy. Ważne, by się wspierać i przechodzić ten czas w sposób godny i bezpieczny.

– podsumowuje Maja.

Maja Kotala

,,Po nitce do głosu” – imprezka menstruacyjna projektu Sewing Together odbędzie się 28 maja, godz. 15.30 – 19, w  Studio Up, na ulicy Górczewskiej  62/64 w Warszawie. W programie wydarzenia znalazły się:

  1. Premiera filmu z Rajdu Victoria – zobacz, jak wygląda walka z ubóstwem menstruacyjnym w praktyce
  2. Wystawa zdjęć pt. “Po nitce do głosu” z 3. edycji Rajdu Victoria wokół Jeziora Turkana – spojrzenie na Kenię oczami uczestniczek
  3. Sprzedaż ubrań z kolekcji RAW – uszytych przez studentki programu Sewing Together w Mombasie. Cały dochód zostanie przekazany na dalsze szycie wielorazowych podpasek dla kobiet w Kenii
  4. Spotkanie z „Rajdowiczkami” – kobietami – wolontariuszkami, które brały udział w projekcie
  5. Współczesne brzmienie Afryki – dj set – Magdala
  6. Przekąski inspirowane Afryką Wschodnią

Rajd Victoria został zrealizowany we współpracy z organizacją pozarządową Haart Kenya oraz dzięki pomocy wielu inicjatyw i marek tj. VASCO, YOPE, AfrikaHilfe, a także dzięki wsparciu wielu indywidualnych darczyńców. Więcej informacji na profilach: sewing.together oraz victoria.rally

Materiał prasowy