Reakcja kobiet po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego jest niesamowita. W social mediach zaczęły dzielić się swoimi historiami i głośno sprzeciwiać zakazowi aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu. Poza wstrząsającymi opowieściami, dzielą się pewnym numerem telefonu. Należy do Aborcji Bez Granic.

Od 22 października aborcja w Polsce może być całkowicie nielegalna. List otwarty lekarzy przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego

Aborcja Bez Granic

Kiedy powstawała inicjatywa Aborcja Bez Granic, nikt nie spodziewał się, że numer ten stanie się przydatny również w przypadku ciąż, w których płód jest ciężko i nieodwracalnie upośledzony lub nieuleczalnie chory. Do tej pory wydawało nam się, że nikt nie podniesie ręki na prawa kobiet dotyczące rodzenia chorych dzieci. Tymczasem 22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja eugeniczna jest niezgodna z Konstytucją. W odpowiedzi kobiety wyszły na ulice polskich miast oraz zaczęły dzielić się numerem do Aborcji Bez Granic. Dzwoniąc na niego, możesz otrzymać pomoc w kryzysowej sytuacji.

Działanie Aborcji Bez Granic

Aborcja Bez Granic ma na celu wspierać wszystkie osoby mieszkające w Polsce i potrzebujące dostępu do bezpiecznej aborcji. Jak możemy przeczytać na stronie, ta inicjatywa jest wynikiem współpracy kilku aktywistycznych organizacji i nieformalnych grup działających w czterech krajach. Numer telefonu obsługują Kobiety w Sieci, czyli polska grupa aktywistek z ponad trzynastoletnim doświadczeniem w udostępnianiu porad na temat ciąży. Możesz również porozmawiać z nimi na temat aborcji – od nich uzyskasz obiektywne i rzetelne informacje.

Prawo do aborcji w Polsce. Wczorajszy wyrok Trybunału sprawił, że znaleźliśmy się na dole listy prawa aborcyjnego w Europie

Na co możesz liczyć?

Aborcja Bez granic zapewnia:

– rzetelne i obiektywne informacje o aborcji i poradnictwo związane z niechcianą ciążą,

– informacje o bezpiecznych lekach do aborcji farmakologicznej,

– informacje przydatne w zorganizowaniu wyjazdu i zabiegu przerwania ciąży za granicą,

– wsparcie finansowe,

– nocleg,

– tłumaczenie i wsparcie wolontariuszek i wolontariuszy w klinikach.

Pamiętaj, że w obliczu kryzysu nie jesteś sama. Zapisz numer, którym obecnie dzielą się wszyscy.

+48 22 29 22 597