Dominika Kulczyk opublikowała pierwszy na świecie raport dotyczący ubóstwa menstruacyjnego. W ten sposób rozpoczęła współpracę z Founders Pledge, inicjatywą, która wspiera największych światowych przedsiębiorców zaangażowanych w działalność dobroczynną. To ważny krok – nikt do tej pory nie opublikował analizy sektora zdrowia i higieny menstruacyjnej.

Raport dotyczący ubóstwa menstruacyjnego

Opublikowano raport „Krwawy problem. Ubóstwo menstruacyjne: dlaczego i jak musimy je zakończyć”. To pierwsze na świecie opracowanie, które w kompleksowy sposób poddaje analizie sektor zdrowia i higieny menstruacyjnej oraz efektywność programów pomocowych, które mają przeciwdziałać ubóstwu menstruacyjnemu. Problemem jest nie tylko ograniczenie dostępu do odpowiednich produktów higienicznych (tamponów, podpasek lub kubeczków menstruacyjnych) z powodów ekonomicznych, lecz także do edukacji związanej z okresem. Jak podaje raport, szacuje się, że spośród 1,9 mld osób menstruujących na świecie około 500 mln (!) nie może w pełni zadbać o higienę podczas okresu. Te statystyki są porażające.

Pantone dodało do swojej gamy kolorystycznej nowy odcień. To kolor krwi menstruacyjnej

Raport dotyczący ubóstwa menstruacyjnego źródło: Materiały prasowe

Zbyt niskie kwoty na walę z problemem

Raport wskazuje również, że na walkę z problemem przeznacza się jedynie od 10 do 100 mln dolarów rocznie! Dla przykładu w Stanach Zjednoczonych na inne działania dobroczynne przeznaczane jest aż około 450 mld dolarów. Jak dotąd sektor zdrowia i higieny menstruacyjnej nie miał bazy dowodowej w postaci raportów oraz badań. Nie można było dokładnie określić skali problemu. Zresztą, przez wiele lat problem ten był pomijany, a pierwsze badania pojawiły się dopiero na początku XXI wieku.

To nie tylko problem innych państw

Jeśli wydaje się Wam, że problem ten dotyczy jedynie słabiej rozwiniętych państw, to jesteście w błędzie. Ubóstwo menstruacyjne jest także w Polsce. Wyniki badań, które zostały przedstawione w raporcie, nie pozostawiają złudzeń. Zdarza się, że aż co piąta osoba menstruująca w Polsce nie ma środków na zakup odpowiednich środków higienicznych. Także u nas zaczęły działać różne akcje, które starają się walczyć z ubóstwem menstruacyjnym (np. Akcja Menstruacja) oraz tabuizacją miesiączki. Raport dotyczący ubóstwa menstruacyjnego to dla nich bardzo ważne opracowanie.

Ubóstwo menstruacyjne to nie tylko Trzeci Świat. Jak wygląda w różnych krajach?

Ważny krok dla organizacji przeciwdziałających ubóstwu menstruacyjnemu

Dzięki powstaniu raportu organizacje, które walczą z ubóstwem menstruacyjnym, otrzymają rzetelne opracowanie, w którym teoria łączy się z praktyką, tym samym umożliwiając wypracowanie kryteriów oceniania i finansowania podmiotów aktywnych w tej sferze. Wskazuje także na fakt, że sektor zdrowia i higieny menstruacyjnej ma wpływ na sytuację całego społeczeństwa i ma realne odbicie edukacji i ekonomii. Wskazuje, że obecna sytuacja osób menstruujących wymaga kompleksowego i systemowego podejścia. Autorzy raportu przeanalizowali działalność osiemdziesięciu organizacji zajmujących się ubóstwem menstruacyjnych i na tej podstawie wybrali osiem najlepiej i najefektywniej działających podmiotów.

Projekt bez tytułu (44) źródło: Materiały prasowe

„Dostęp do środków higieny menstruacyjnej to podstawowe prawo człowieka. Bez niego kobiety i dziewczynki nie mogą żyć z godnością. To oburzające, że dziewczęta na całym świecie nie mają szans na lepszą edukację, a kobiety na pójście do pracy bo są zbyt biedne, aby mieć okres” – mówi Dominika Kulczyk, prezeska Kulczyk Foundation. – „Zbyt długo zaniedbywano działania na rzecz rozwiązania tego problemu. Jestem dumna z tego, że rozpoczęliśmy współpracę z Founders Pledge. Wspólnie postawiliśmy pierwszy krok w kierunku zrozumienia, jak w najszybszy możliwy sposób poprawić sytuację osób cierpiących z powodu ubóstwa menstruacyjnego. Międzynarodowa społeczność musi się zjednoczyć i podjąć skoordynowaną aktywność na rzecz kobiet i dziewcząt, które każdego miesiąca muszą wybierać czy kupić jedzenie, czy podpaski. Zachęcam każdego zainteresowanego do dołączenia do nas i wspólnego działania na rzecz rozwiązania tego problemu”.

Treść raportu w języku angielskim znajdziecie na stronie: klik

Podsumowanie w języku polskim dostępne jest tutaj: klik