W Europie pojawił się kilka stuleci przed naszą erą. Co ciekawe, początkowo był traktowany jako lekarstwo. Obecnie uważamy go za jedną z podstawowych przypraw. Bez pieprzu – bo o nim mowa – w zasadzie trudno wyobrazić sobie współczesną, europejską kuchnię. Jakie ma właściwości i jak używać go w kuchni? Sprawdźmy.

Pieprz – co to za roślina?

Pieprz to pnącze uprawiane na całym świecie. Pozyskuje się przede wszystkim jego owoce. W zależności od okresu ich zrywania oraz obróbki można uzyskać inny rodzaj pieprzu. Pieprz czarny powstaje z niedojrzałych, wysuszonych owoców, z kolei biały z dojrzałych, które następnie się moczy, a następnie – po zdjęciu skórki – suszy. Z kolei pieprz zielony to niedojrzałe nasiona, które przygotowuje się w solance lub marynuje. Czerwony pochodzi zaś z zupełnie innej rośliny!

Historia pieprzu

Pieprz zaczęto uprawiać około 1000 lat p.n.e. w Indiach. W Europie pojawił się za sprawą żołnierzy Aleksandra Wielkiego. W średniowieczu osiągał astronomiczne ceny! Używano go nawet jako środka płatniczego – wartością dorównywał złotu. Stopniowo tracił na wartości i stawał się coraz powszechniejszy.

pieprz

Jakie właściwości ma pieprz?

Uczucie ostrości przyprawa zawdzięcza zawartości piperyny. Piperyna odpowiada jednak nie tylko za smak. Oto jej najważniejsze właściwości:

  • działa odchudzająco – pobudza proces termogenezy, czyli wytwarzania ciepła przez organizm. Wskutek tego intensywniej spalamy kalorie. Nie bez powodu piperyna znajduje zastosowanie w suplementach odchudzających;
  • wspomaga trawienie i zmniejsza ryzyko występowania problemów żołądkowych;
  • ma właściwości antyoksydacyjne – co oznacza, że niweluje działanie wolnych rodników, zapobiegając m.in. przedwczesnemu starzeniu;
  • zwiększa wchłanianie składników odżywczych, m.in. kurkuminy, beta-karotenu, selenu i koenzymu Q10. Kurkumina z kolei słynie ze swoich właściwości antynowotworowych.

Oprócz piperyny pieprz zawiera również inne cenne substancje: liczne alkaloidy, olejki eteryczne, minerały i witaminy. Dzięki temu jest uznawany za jedną z najzdrowszych przypraw na świecie! Opisane właściwości wynikające z zawartości piperyny nie wyczerpują listy zalet. Warto wspomnieć również o tym, że uwzględnienie pieprzu w codziennym żywieniu może wspomagać walkę z bielactwem przede wszystkim poprzez pobudzenie wydzielania komórek pigmentowych. Ponadto niektóre badania wykazują, że składniki zawarte w pieprzu wspomagają leczenie pogorszonego nastroju – stymulują wydzielanie serotoniny i dopaminy.

Pieprz – obowiązkowo z młynka do pieprzu

Zastanawiasz się, jaki pieprz kupować do swojej kuchni: mielony czy w ziarnach? Odpowiedź jest bardzo prosta: mielenie przypraw długo przed użyciem zawsze będzie miało negatywny wpływ na ich walory smakowe i zapachowe. W kuchni najlepiej używać pieprzu w ziarnach (dotyczy to także innych przypraw!) i mielić go w dobrym młynku do pieprzu dopiero w momencie, kiedy jest potrzebny. Dzięki temu przyprawa odda daniu najwięcej aromatu.

Co ciekawe, pierwszy młynek do pieprzu został stworzony w XIX wieku przez… braci Peugeot – tych samych, którzy zasłynęli potem z produkcji samochodów. Prosty mechanizm z rączką znajduje zastosowanie do dziś. Aktualnie na rynku znajdziesz zarówno młynki elektryczne, jak i ręczne. Niezależnie od tego, jaki wariant wybierasz, sprawdź, czy jest wyposażony w żarna (ostrza mogą siekać ziarenka, zamiast je miażdżyć) oraz czy dane urządzenie ma możliwość regulowania grubości mielenia. Stopień zmielenia należy bowiem dostosowywać do rodzaju dania, np. drobny do zupy oraz gruby do przyprawienia wołowego steka.

Jedna albo dwie szczypty pieprzu potrafią zmienić nawet najzwyczajniejszą potrawę w prawdziwe dzieło sztuki. Skoro już wiesz, jakie właściwości ma pieprz, rozważ dodawanie tej przyprawy do mniej oczywistych dań, dzięki czemu wydobędziesz z nich nowe smaki.

 

Artykuł sponsorowany