Koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, atakując drogi oddechowe. Aby uniknąć zakażenia należy stosować się do ogólnie przyjętych zasad – regularnie myć dłonie, dezynfekować powierzchnie, których często dotykamy oraz unikać zatłoczonych miejsc. Od 16 kwietnia w Polsce obowiązuje także nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach ogólnodostępnych.

Czy komary mogą przenosić koronawirusa?

Podczas trwania pandemii pojawia się sporo pytań, dlatego w związku z niedawnym zniesieniem zakazu przebywania w parkach i lasach wiele osób zastanawia się nad tym, czy komary mogą przenosić koronawirusa.

„Solidarność, zwracanie uwagi na sytuację innych osób, okazywanie im pomocy” – Apel Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego w obliczu pandemii koronawirusa

Główny Inspektorat Sanitarny w związku z pojawiającymi się pytaniami postanowił wydać oświadczenie, w którym czytamy:

Nie. Stawonogi, jak komary lub kleszcze mogą przenosić tylko takie wirusy, które mają zdolność przetrwania w ich organizmie, znaleźć się w aparacie kłująco-ssącym zwierzęcia i zostać przeniesione do organizmu człowieka. Nie dotyczy to koronawirusów.

20 kwietnia ponownie zostały otwarte parki i lasy. To miejsca, w których jesteśmy szczególnie narażeni na ukąszenia owadów. Z oświadczenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Ministerstwa Zdrowia wynika jednak, że COVID-19 nie rozprzestrzenia się przez komary lub kleszcze.