Podjęcie decyzji o zaprzestaniu noszenia bielizny może być trudniejsze niż wybór między spodniami a sukienką. Być może ostateczne pytanie nie powinno dotyczyć wyboru między majtkami z wysokim stanem a ich bardziej kusą wersją, ale tego czy w ogóle powinniśmy nosić bieliznę.

Czy majtki są dobre dla zdrowia?

Porzucenie bielizny może nie brzmieć jak typowy wybór.  Jednak rezygnowanie z bielizny stało się ostatnio dość powszechnym zjawiskiem. Według ankiety przeprowadzonej przez Vanity Fair, jedna czwarta kobiet rezygnuje z bielizny całkowicie. Można pomyśleć, że to obrzydliwe, ale zanim zbyt szybko ocenisz taki stan rzeczy, przeczytaj o zaletach uwolnienia swojej szuflady z bielizny.

Staniki z sieciówki: 10 ślicznych staników z H&M (Kosztują grosze!)

Ból kręgosłupa

Ważne, aby zrozumieć, że chodzenie w bieliźnie może mieć negatywny wpływ na ciało. Jeśli wciskasz się w bieliznę, aby zapewnić figurze wymarzony kształt i wsparcie, czeka cię niespodzianka. Ciasne paski i grube gumki, które wbijają się w skórę, mogą doprowadzić do uszkodzenia nerwów. Bielizna może mieć wpływ na nerw kulszowy, który jest częścią dolnego odcinka kręgosłupa.

Majtki nigdy nie będą wystarczająco ciasne, aby całkowicie odciąć krążenie w okolicach kręgosłupa, ale kompresują otaczające go mięśnie, co z kolei wywiera nacisk na nerw kulszowy. Długotrwałe efekty noszenia obcisłej bielizny mogą powodować rwę kulszową, powtarzający się ból, który promieniuje z dolnej części pleców aż do nóg (za One Oak Medical ). Jeśli szukasz sposobu na pozbycie się bólu, postaw na luźniejszy styl.

Podrażnienie skóry

Jeśli jesteś uczulona na jakikolwiek detergent do prania lub zapomniałaś wyprać nową bieliznę przed jej użyciem zaszkodzisz skórze. Detergenty i barwniki mogą powodować kontaktowe zapalenie skóry, twierdzi ekspertka dr Donnica Moore. „Tkanki, z którymi stykają się twoje majtki, są o wiele bardziej wrażliwe niż łokcie”, wyjaśnia.

Zakażenie dróg moczowych

Czyli to, co powoduje bolesne uczucie pieczenia  podczas korzystania z toalety. Niestety dotyka około 60 procent kobiet i 12 procent mężczyzn. Niektóre popularne tkaniny, z których wykonana jest bielizna, takie jak jedwab czy nylon, mogą utrzymywać wilgoć, czyniąc z niej pożywkę dla bakterii. W świecie wypełnionym tak wieloma ładnymi majtkami trudno zachować prostotę, ale to w zasadzie najlepsze rozwiązanie. Bawełniana bielizna jest idealna, ponieważ pomaga oddychać skórze, uwalniając ją od złych bakterii, tłumaczy Alyssa Dweck, ginekolożka z Nowego Jorku.

Zgaga

Dziwne, prawda? Wszystko zależy od wysokiego stanu bielizny. Jeśli zdecydujesz się na obcisłą bieliznę z wysokim stanem, ryzyko zgagi powiększa się. Wszystko przez gumkę, która ściska żołądek. Może wypchnąć kwas żołądkowy do przełyku. Stąd zgaga. Niestety, choroba refluksowa jest również dość powszechna i nawet jeśli nigdy wcześniej nie miałaś z nią do czynienia, noszenie obcisłej bielizny w ciągu zaledwie dwóch tygodni może spowodować jej rozwój, tłumaczy Jamie Koufman, specjalistka od refluksu.

Z drugiej zaś strony uwolnienie się od noszenia bielizny może podrażnić skórę. Grube szwy niektórych ubrań (np. dżins) mogą nieść katastrofalne skutki dla tego delikatnego obszaru. Czy zatem warto rezygnować całkowicie z noszenia bielizny? Może nie warto, ale na pewno warto postawić na wygodne, komfortowe modele majtek z bawełny.

„Współczesna roszpunka” nie obcinała włosów 10 lat. Jej niesamowite zdjęcia robią furorę na całym świecie