Palenie papierosów zagraża ogólnemu zdrowiu, w tym zdrowiu skóry. Dym z papierosa zawiera bowiem toksyny oraz wysokie stężenia wolnych rodników, które powodują przedwczesne starzenie się, ale też choroby skóry, w tym raka. Dodatkowo, jeśli już borykasz się ze skórnym schorzeniem, palenie może pogorszyć Twoje objawy.

Jak palenie papierosów niszczy skórę?

#1 Wczesne starzenie się i przedwczesne zmarszczki

Dym papierosowy uszkadza kolagen i elastynę, które są włóknistymi składnikami skóry – to one zapewniają jej jędrność i elastyczność. Bez nich skóra może stać się twardsza i mniej sprężysta, co prowadzi do głębszych zmarszczek i przedwczesnego starzenia. Zmarszczki te są zwykle najbardziej widoczne na twarzy: między brwiami, wokół oczu i ust. Palenie może również powodować zwiotczenie skóry, szczególnie pod oczami i w okolicy żuchwy.

#2 Przebarwienia

Palenie papierosów zwiększa poziom melaniny w skórze, co może prowadzić do powstawania ciemnych plam, zwłaszcza na twarzy. Do tego częste trzymanie papierosów między tymi samymi palcami może doprowadzić w tych miejscach do nieestetycznego zażółcenia skóry.

#3 Gojenie się ran

Ten szkodliwy nałóg prowadzi również do zwężenia naczyń krwionośnych, co osłabia zdolność organizmu do krążenia krwi i w konsekwencji – utrudnia gojenie się ran. Nawet drobne skaleczenia i zadrapania mogą goić się dłużej. Jeśli więc palisz papierosy, możesz być bardziej podatna na blizny nawet po niewielkich zranieniach.

#4 Problemy trądzikowe

Hidradenitis suppurativa (HS), bardziej znany jako trądzik odwrócony, jest stosunkowo powszechną zapalną chorobą skóry, w której zmiany rozwijają się w tych obszarach ciała, w których skóra ociera się o skórę, takich jak pachy, pachwiny i pod biustem. To właśnie palenie papierosów jest udowodnionym naukowo największym czynnikiem zewnętrznym wpływającym na ten problem.

#5 Pajączki

Tak zwane pajączki (teleangiektazja) to stan, w którym małe naczynia krwionośne w ciele rozszerzają się, powodując uszkodzenie ścian naczyń włosowatych. Jest to najbardziej widoczne, gdy znajdują się blisko powierzchni skóry, gdzie można zobaczyć trwałe fioletowe plamy, zarysy żył. Teleangiektazja dłoniowa występuje w szczególności na dłoniach i jest kojarzona z paleniem papierosów.

#6 Egzema

Palenie jest również czynnikiem ryzyka dla atopowego zapalenia. Ponadto osoby wystawione na tak zwane bierne palenie, również są bardziej narażone na rozwój tej choroby.

#7 Rak skóry

Paląc masz większe ryzyko zachorowania na raka płaskonabłonkowego (rodzaj raka skóry). Rak płaskonabłonkowy może wyglądać jak szorstkie lub łuszczące się plamy, wypukłe grudki, otwarte rany lub brodawkowate narośle na skórze. Ponadto palenie papierosów jest najczęstszym czynnikiem ryzyka raka płaskonabłonkowego jamy ustnej. A to tylko początek długiej listy chorób i schorzeń, na które narażeni są palacze papierosów.

Korzyści dla skóry po rzuceniu palenia papierosów

Już w pierwszych dniach od rzucenia palenia twoja skóra zacznie odzyskiwać siły i poprawi się jej ogólna kondycja. Co jeszcze? Rzucenie palenia spowoduje spowolnienie procesu starzenia, a także polepszenie stanu włosów. Nie mówiąc już o ogólnym samopoczuciu, braku nieprzyjemnego zapachu i co najważniejsze – poprawy zdrowia. Już po kilku dniach kolagen i elastyna zaczną się odnawiać, a organizm regenerować. Skóra zacznie nabierać zdrowszego kolorytu, a także poprawi się jej zdolność do gojenia ran, chociażby blizn potrądzikowych.

Dobry moment na zmianę

Dopiero co cały świat obchodził Międzynarodowy Dzień bez Papierosa, to świetna okazja by w końcu zrobić ten krok i rzucić palenie. Mamy nadzieję, że po tym co właśnie przeczytałaś, nie musimy cię dodatkowo przekonywać, że warto to zrobić. Bowiem jeśli kwestie zdrowotne nie są dla Ciebie wystarczającą motywacją, to może wyobrażenie, że sama siebie postarzasz da ci do myślenia. Jakikolwiek masz powód, ważne, żeby efekt końcowy – całkowite rozstanie się z papierosem – pozostał z Tobą już na zawsze.

100% wyzwolenie się ze szponów nałogu to bezdyskusyjnie najlepsze wyjście – zarówno dla Twojego zdrowia, jak i urody. Jeśli jednak należysz do tych palaczy, którym rzucenie papierosów się notorycznie nie udaje, to pomyśl chociaż o innych produktach dostarczających nikotynę, ale już bez dymu. Dlaczego akurat takich? Bowiem tym co najbardziej wpływa – negatywnie oczywiście – na zdrowie palacza, jest właśnie dym papierosowy. Paląc papierosa wydzielają się kłęby rzeczonego dymu, który nie dość, że zawiera m.in. rakotwórcze substancje smoliste, to jeszcze wysokie stężenia wolnych rodników, które przyspieszają procesy starzenia. W takich urządzeniach, e-papierosach czy podgrzewaczach tytoniu, ten problem nie istnieje. A nie istnieje dlatego, że nic się w nich nie spala: w papierosach elektronicznych jest podgrzewany liquid, a w podgrzewaczach, jak choćby w znanych iqosach, są podgrzewane wkłady tytoniowe. W efekcie, zamiast trującego i śmierdzącego dymu, jak w przypadku papierosów, powstaje aerozol z nikotyną, który prawie natychmiast się ulatnia, a co najważniejsze praktycznie nie pachnie, a zatem nie osadza się na ubraniach, ciele czy… skórze. Musisz jednak pamiętać, że choć w tych produktach ilość toksycznych substancji i wolnych rodników jest znacznie obniżona, to nadal mają one wpływ na Twoje zdrowie. Stąd życzymy ci, abyś tym razem zrobiła rewolucję w swoim życiu i uwolniła się od nałogu, bez względu jak długo w nim trwasz. Dla siebie, swojego zdrowia i skóry.