Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, dlaczego ciemna bielizna odbarwia się w kroku? Nie martw się. Coraz więcej kobiet decyduje się mówić o tabu, opisując dokładnie, dlaczego bielizna odbarwia się w tym miejscu. Kobiety komentują zdjęcia noszonej bielizny, twierdząc, że był to dla nich powód do wstydu, zakłopotania, a czasami nawet kwestia stygmatyzowania, czy wykluczenia.

Kierunek bielizna – stylizacje polskich marek z pięknymi biustonoszami

„Wstydliwy sekret”

Vagina Museum na Facebooku opublikowało post ze zdjęciami odbarwionej bielizny.

 

„Zawsze się nad tym zastanawiałam”, „Uważałam, że jestem brudna i mam nowotwór”, „Sądziłam, że jestem brudna”, „Wstydziłam się tego”, „Mój chłopak pytał, czy wybielam bieliznę”. Takie i podobne komentarze pojawiły się pod zdjęciami na portalu społecznościowym.

„Widzisz jasne plamki na ciemnej bieliźnie? TO NORMALNE! Pochwa ma kwaśne środowisko i ma pH 3,8-4,5. To pH jest wystarczająco kwaśne, aby wybielić tkaninę. To nie są plamy z krwi ani upławów – materiał został wybielony przez całkowicie zdrową pochwę” – tak brzmi opis, który wyjaśnia, dlaczego majtki się odbarwiają.

Czy któraś z nas została o tym poinformowana na lekcjach prowadzonych w szkole? Tysiące kobiet na całym świecie żyły sądząc, że mają „wstydliwy problem”, który powinny ukrywać przed całym światem. Zupełnie niepotrzebnie, gdyż to tylko kolejna cegiełka do tabuizacji natury.

Bielizna kochanki Hitlera sprzedana na aukcji za ponad 4 tysiące dolarów

Dlaczego majtki się odbarwiają?

Na szczęście tego typu zagadnienia od jakiegoś czasu podlegają normalizacji.  Być może w końcu wśród komentarzy przestanie się tak często pojawiać słowo „wstyd”. Dlaczego sprawę nagłośniono właśnie teraz? W ostatnim czasie na TikToku pojawiło się nagranie mężczyzny, który pokazywał plamy na majtkach swojej dziewczyny, upokarzając ją w ten sposób. Jak się szybko okazało, dla wielu coś, co jest normalnym zjawiskiem, było powodem do kpin i żartów. W ten sposób powstał mit o „brudnej waginie” i „nienormalnych plamach”, który przez lata negatywnie wpływał na nasze samopoczucie.

Do you find lighter patches in your dark underwear? IT'S NORMAL! The vagina is acidic, and has a pH of 3.8-4.5. That's...

Opublikowany przez Vagina Museum Środa, 17 lutego 2021