Jakie są najpopularniejsze metody leczenia nietrzymania moczu? Nietrzymanie moczu – leczenie

Nietrzymanie moczu to niezwykle kłopotliwa i wstydliwa dolegliwość, która powoduje nie tylko trudności natury fizycznej, ale też psychologicznej. Problemy związane z nietrzymaniem moczu mogą wywoływać nawet wycofanie z życia zawodowego czy społecznego. Na szczęście nietrzymanie moczu można leczyć, wyróżnia się wiele różnorodnych metod, których dobranie zależy przede wszystkim od przyczyn wystąpienia tej dolegliwości. O tym natomiast decyduje oczywiście lekarz – do niego należy się udać nawet w sytuacji, gdy zauważysz pierwsze objawy nietrzymania moczu. Aby poznać wspomniane metody leczenia, nie musisz wpisywać w wyszukiwarce hasła „nietrzymanie moczu leczenie” – po prostu przeczytaj nasz poradnik. Warto też wiedzieć, że naprawdę wiele możesz robić samodzielnie w domu. Aby wspomóc walkę z nietrzymaniem moczu, dobrze pamiętać o:

  • całkowitym zaprzestaniu lub ograniczeniu spożywania kofeiny i alkoholu,
  • obniżeniu masy ciała, jeśli masz nadwagę lub doskwiera Ci otyłość,
  • ograniczeniu spożywania płynów w niektórych sytuacjach.

Nietrzymanie moczu – leczenie

Jak wspomnieliśmy, wybór metody leczenia należy do lekarza i jest ściśle uzależniony od przyczyny nietrzymania moczu. W zdecydowanej większości przypadków zalecane są ćwiczenia mięśni dna miednicy, czyli mięśni Kegla. Taki trening nie jest specjalnie skomplikowany, nie wymaga również przygotowania wyjątkowych warunków, konieczne jest jednak odpowiednie przeszkolenie, aby Twoje ćwiczenia były efektywne i przyniosły oczekiwany rezultat. Przyjmuje się, że ćwiczenia mięśni Kegla należy wykonywać 3 razy dziennie przez co najmniej 3 miesiące, aby widoczne były rzeczywiste efekty. Pierwszy etap nauki polega na nauce właściwego napinania mięśni. Wszystkie szczegóły poznasz od lekarza lub doświadczonego fizjoterapeuty, dobrze też ćwiczyć w różnych pozycjach, aby w ten sposób w większej mierze stymulować mięśnie dna miednicy.

Farmakoterapia

Leczenie nietrzymania moczu odbywa się oczywiście za pomocą odpowiednio dobranych leków. Ich przepisaniem zajmuje się rzecz jasna lekarz, a środki medyczne trzeba przyjmować tylko zgodnie z zaleceniami. Jeżeli zaobserwujesz jakiekolwiek efekty uboczne, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem w celu konsultacji.

Zmiana stylu życia

W kłopotliwej dolegliwości, jaką jest nietrzymanie moczu, bardzo pomocna jest zmiana niektórych codziennych nawyków. O niektórych wspomnieliśmy już wcześniej, jak choćby odstawienie alkoholu czy kofeiny. Dobrze również uregulować swój tryb życia, dzięki czemu wszystko stanie się nieco spokojniejsze i łatwiej będzie Ci zapanować nad niektórymi sprawami. Polecany jest również trening pęcherza polegający na stopniowym wydłużaniu odstępów czasowych, w jakich udajesz się do toalety. Najważniejsze jest jednak to, że przy nietrzymaniu moczu kluczowa jest systematyczność – i to pod każdym względem. Zatem nie pozostaje nic innego – do dzieła!

Artykuł partnera