Nie ma złych i dobrych emocji. Emocje są całkowicie naturalne i nie można postrzegać ich w kategoriach dobra i zła. Wszystkie emocje są też potrzebne i nie można się ich pozbyć. To naturalna część życia. Nawet te emocje, które są postrzegane jako negatywne są potrzebne i służą konkretnemu celowi. Mogą motywować do działania i wręcz ratować życie. Nie warto bać się własnych emocji. Warto natomiast nauczyć się z nimi radzić. Jedną z takich emocji, które warto mieć pod kontrolą, jest lęk.

Czym jest lęk?

Lęk sam w sobie jest jak najbardziej naturalny, jak wszystkie emocje. Jest też bardzo potrzebny. To właśnie uczucie lęku i niepokoju pozwala ludziom na zachowanie czujności w miejscach czy sytuacjach, w których może czaić się niebezpieczeństwo. Strach podnosi poziom adrenaliny w organizmie, pozwala na większe skupienie się i szybszą reakcję w sytuacji, która tego wymaga.

Strach był – i nadal jest! – w stanie ratować życie. Pozwolić na znalezienie w sobie siły i motywacji do działania, do ucieczki, uniknięcia niebezpieczeństwa lub walki, gdy ucieczka nie jest możliwa. Strach może dać Ci siłę, której potrzebujesz, by wydostać się z trudnej sytuacji.

W samym lęku nie ma więc nic złego. Jest potrzebny i naturalny. Lęk odczuwają tak ludzie, jak i zwierzęta. Bywa jednak, że lęk staje się nieodłączną częścią życia. Może paraliżować, utrudniać działanie i znacząco obniżać komfort życia. Dlatego warto nauczyć się radzić sobie z lękiem i panować nad nim. Jak to zrobić?

Jak radzić sobie z lękiem?

Każdy człowiek od czasu do czasu się boi. Każdy człowiek może też doświadczyć lęku, który go znacząco przewyższa, który pogarsza komfort jego życia i nie pozwala na realizowanie swoich celów i założeń czy po prostu na cieszenie się życiem. Lęk, choć jest całkowicie naturalny i potrzebny, może być też destrukcyjny i negatywnie wpływać na życie. Co możesz zrobić, by sobie z nim radzić?

Czasami wystarczy po prostu z kimś porozmawiać. Otaczać się ludźmi bliskimi i godnymi zaufania, by móc się komuś zwierzyć i poprosić o pomoc. To może Ci naprawdę pomóc uporać się z Twoimi emocjami, znaleźć oparcie i spojrzeć na sprawy z zupełnie innej perspektywy. Bliscy mogą Ci też pomóc poradzić sobie ze źródłem lęku.

Zaakceptuj to, że się boisz. Strach jest naturalny. Masz do niego prawo, tak samo, jak masz prawo do okazywania słabości i proszenia o pomoc. Zrozumienie tego jest naprawdę bardzo ważne, by nauczyć się radzić sobie z lękiem.

Możesz też popracować nad zmianą trybu życia. Znaleźć sobie nowe hobby, sposób na zrelaksowanie się po ciężkim dniu. Jeśli nauczysz się odpoczywać i relaksować, nauczysz się też lepiej radzić sobie z lękiem. Możesz wybrać aktywność fizyczną, zdecydować się na gorącą kąpiel czy też zacząć stosować rozmaite techniki oddechowe czy relaksacyjne. Nauczenie się ich może naprawdę wiele zmienić w Twoim życiu na lepsze.

Zaburzenia lękowe – gdy lęk wymyka się spod kontroli

Choć lęk jest naturalny, bywa, że wymyka się spod kontroli. Wtedy możesz mieć do czynienia z zaburzeniami lękowymi, które mogą bardzo negatywnie wpłynąć na Twoje życie. Do najczęstszych zaburzeń lękowych należą:

  • Fobia społeczna – to silny, paraliżujący lęk przed wszelkimi sytuacjami społecznymi, a nawet przed samym ich wyobrażeniem. Ludzie z fobią społeczną izolują się od świata, boją się rozmów z innymi ludźmi, w tym również rozmów telefonicznych, wystąpień publicznych, czy nawet publicznego jedzenia lub korzystania z ogólnodostępnych toalet.
  • Fobie specyficzne – to silny irracjonalny lęk przed konkretnym czynnikiem. Może to być lęk przed ciemnością, pająkami, psami, kotami, ptakami, ciasnymi pomieszczeniami, mężczyznami, kobietami – wymieniać można naprawdę bardzo długo. Osoba dotknięta fobią zdaje sobie sprawę z tego, że strach jest irracjonalny, ale i tak nie jest w stanie go przezwyciężyć.
  • Zespół lęku uogólnionego – to uczucie ciągłego lęku i niepokoju, nawet gdy nie ma żadnego bodźca, który wyzwalałby takie uczucia w człowieku. Dana osoba czuje strach nawet jeśli wszystko jest w absolutnym porządku, a jej życie układa się doskonale.
  • Zespół lęku napadowego – w tym przypadku dochodzi do silnych ataków paniki u danej osoby. Taki napad może zdarzyć się w domu lub w miejscu publicznym. To silny atak strachu, który może trwać nawet godzinę, choć apogeum trwa najczęściej tylko kilka minut. Atak paniki paraliżuje, może doprowadzić do utraty kontroli nad własnym ciałem i myślami, doprowadzić do ogromnego strachu przed śmiercią, depersonalizacji i derealizacji.

Wszystkie zaburzenia lękowe wymagają odpowiedniego traktowania i nie mogą być lekceważone. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie Psychoterapia Co Tam?.

Leczenie zaburzeń lękowych

Zaburzenia lękowe nie są czymś przyjemnym ani naturalnym, dlatego tak ważne jest ich leczenie. Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na zaburzenia lękowe lub dotykają one kogoś Ci bliskiego, możesz zacząć od wizyty u psychologa. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: https://psychoterapiacotam.pl/psycholog-warszawa/.

Psycholog może pomóc Ci zrozumieć, co się z Tobą dzieje i zaproponować konkretny plan radzenia sobie z zaburzeniami lękowymi. Może zaproponować udział w psychoterapii, prowadzonej przez wykwalifikowanego psychoterapeutę lub nawet zasugerować wizytę u lekarza psychiatry.

 

Artykuł partnera