Po tym, jak 22 października Trybunał Konstytucyjny wydał decyzję na temat aborcji w przypadku ciężkich wad płodu, kobiety rozpoczęły falę protestów, która wciąż przybiera na sile. Protestuje coraz więcej osób, solidaryzując się z kobietami. Na temat strajku wypowiada się mnóstwo osób. Protest kobiet popierają przedstawiciele różnych środowisk w Polsce i zagranicą. Pojawia się również coraz więcej niepełnosprawnych osób, które zabierają głos w dyskusji.

Polki zrobiły to, czego nie mógł zrobić nikt inny – zjednoczyły społeczeństwo. Prawdziwe konsekwencje Strajku Kobiet

Protest kobiet

Głos osób niepełnosprawnych oraz osób opiekujących się nimi w tej dyskusji jest niezwykle ważny. To te osoby wiedzą, jak naprawdę wygląda sytuacja w Polsce, jeśli chodzi o wsparcie rodzin. Niestety, słuchając ich świadectw nie sposób oprzeć się wrażeniu, że pomoc jest niemalże nieistniejąca. Dwudziestoletni Fabian Puchalski opublikował poruszający wpis, w którym opisał, jak dokładnie wygląda sytuacja niepełnosprawnych osób w Polsce. Podkreśla, że wiele zawdzięcza kobietom, które pojawiły się w jego życiu, a jak niewiele państwu, które nigdy nie przychodzi z pomocą.

„Nie potrafię przemilczeć sprawy #piekłokobiet jako niepełnosprawny chłopak, „porzucony” przez rodziców biologicznych niedługo po urodzeniu, latami czekający na obiecaną kochającą rodzinę adopcyjną, otoczony od urodzenia samymi kobietami, które próbowały poruszyć niebo i ziemię by uczynić moje życie lepszym” – Fabian tym samym poruszył temat jednego z argumentów przeciwników legalizacji aborcji, czyli oddania dziecka do adopcji. To, że dzieci z niepełnosprawnościami czekają bardzo długo na adopcję, to nie dowód anegdotyczny, lecz fakt, który potwierdzają badania. Mężczyzna opisuje, że to, gdzie obecnie się znajduje, zawdzięcza kobietom: pielęgniarkom, lekarkom, opiekunkom szpitalnym i z domu dziecka, pracowniczkom socjalnym, urzędniczkom, sędzinom, terapeutkom, rehabilitantkom, nauczycielkom oraz zastępczej mamie.

„Nie widzę w swoim życiu żadnej zasługi państwa polskiego, a tak zwana troska i wsparcie, którą wszyscy wycierają sobie gęby często mi nie przysługuje, bo nie spełniam jakichś przesłanek pisanych małym druczkiem”.

Sytuacja osób niepełnosprawnych w Polsce

Protest kobiet dotyczy nie tylko legalizacji aborcji, lecz również, między innymi, sytuacji osób niepełnosprawnych. Tę dyskusję wywołują politycy, używając argumentacji o urodzeniu dziecka i oddaniu go do adopcji oraz chwalą się pomocą dla niepełnosprawnych, którą gwarantuje państwo. Jak się okazuje, sytuacja niepełnosprawnych w Polsce wcale nie jest taka, jak opisują ją posłanki i posłowie.

„Gdy mam do załatwienia jakąś sprawę, rzygać mi się chce na samą myśl ile dokumentów muszę przygotować i ile urzędów odwiedzić by złożyć sam wniosek i czekać na łaskawe jego rozpatrzenie. Za każdym razem muszę grubo tłumaczyć czemu znowu potrzebuje turnusu rehabilitacyjnego, który nie przysługuje częściej niż co 2-3 lata… bo tak wielu jest oczekujących… wózka inwalidzkiego który nie może zepsuć mi się wcześniej niż po 5 latach… bo taki wózek dużo kosztuje i naciągam państwo polskie na kolejne wydatki…”.

Dziennikarka TVP3 Poznań zrezygnowała z pracy. Wsparła strajkujące kobiety

Fabian podkreśla, jak ważne jest zadbanie o politykę społeczną, która w Polsce kuleje. Podkreśla, że jeśli chce się zadbać o ilość rodzonych dzieci, należy zacząć od stworzenia przyjaznych warunków do wychowywania kolejnych pokoleń, a nie od tego, żeby ograniczyć prawa kobiet.

 „Jeśli nie stać państwa na taką pomoc, niech nie zrzuca wszystkiego na i tak bardzo obciążone barki kobiet” – tymi słowami kończy swoją wypowiedź, prosząc o udostępnienia. Post ma ogromny zasięg, na samym Facebooku podano go dalej ponad 69 tysięcy razy! Kobiety w komentarzach dziękują Fabianowi za jego wypowiedź.

Nie potrafię przemilczeć sprawy #piekłokobiet jako niepełnosprawny chłopak, "porzucony" przez rodziców biologicznych...

Opublikowany przez Fabiana Puchalskiego Czwartek, 29 października 2020