Jak być szczęśliwym? Nie raz zadawaliśmy sobie to pytanie w życiu. Ostatnie badania potwierdzają, że kluczem do sukcesu może być podejmowanie… spontanicznych decyzji. Okazuje się, że osoby, które częściej stawiają na impulsywność i ufają swojemu instynktowi, są szczęśliwsze od tych bardziej zachowawczych.

Oystering, czyli nowy trend randkowy wśród singli

Jak być szczęśliwym? Podejmuj spontaniczne decyzje

Każdy z nas ma inny sposób na to, by dążyć do szczęścia. Dla niektórych będą to pieniądze, dla innych posiadanie luksusów lub podróżowanie po świecie. Zdaniem naukowców sekretem w osiągnięciu tego stanu jest podejmowanie spontanicznych decyzji.

Okazuje się, że część badanych, którzy zaufali swojemu instynktowi i dali się ponieść odrobinie szaleństwa, uważa się za bardziej szczęśliwych niż ci, którzy zastanawiają się nad decyzją. W eksperymencie wzięło udział 2 tys. Amerykanów, którzy przy takich decyzjach jak pójście na lunch, wybór kawy czy spacer aż 18 razy stawiali na spontaniczność. Naukowcy wzięli pod lupę zachowania ludzi i sprawdzili, jak szybkość reakcji wpływa na ich nastrój.

Spontaniczność kluczem do szczęścia

Odpowiedź na pytanie, jak być szczęśliwym może wcale nie być taka trudna. Amerykańskie badania przeprowadzone przez firmę OnePoll potwierdzają, że 40 proc. osób podejmujących spontaniczne decyzje jest bardziej szczęśliwych.

Do tego 72 proc. stwierdziło, że natychmiast czuje ogromną satysfakcję, niezależnie od wagi danej decyzji. Większość badanych uważa się za osoby spontaniczne, a jedynie 1/6 ankietowanych rozważa i analizuje sytuację przed podjęciem decyzji.

Ponad połowa z badanych przyznała, że w ostatnich latach postawiła na spontaniczność np. zmiana pracy, zakończenie małżeństwa czy podróż do Europy na ostatnią chwilę. Aż 88 proc. uczestników eksperymentu podkreśliło, że dzięki podejmowaniu spontanicznych decyzji poczuli się szczęśliwsi.