Zanieczyszczenia, toksyny, niezdrowa żywność i stres – to czynniki, które pojawiają się w naszym życiu niemal codziennie. Ich działanie wpływa negatywnie na organizm, ale również przyczynia się do pogorszenia stanu skóry i ogólnego osłabienia. Dlatego też każdy z nas powinien zapoznać się bliżej ze słowem detoks. Pozbycie się z ciała niebezpiecznych substancji i dokładne oczyszczenie sprawi, że od razu poczujemy się lepiej – nabierzemy energii, a nasza skóra przestanie wyglądać na ziemistą i matową. Detoksykacja organizmu to coś, o czym powinniśmy pamiętać, jeśli chcemy dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem i promiennym wyglądem. Oto naturalne sposoby na oczyszczanie organizmu.

Zadbaj o dietę i dobre samopoczucie. Rozmowa z ekspertką o tym, co jeść w czasie koronawirusa i nie przytyć

Detoksykacja organizmu – naturalne sposoby

Pij wodę – pewnie słyszałaś to już wielokrotnie, ale nawyk ten naprawdę może pozytywnie wpłynąć na twoje samopoczucie. W ten sposób wypłukujesz toksyny z organizmu, a stan skóry ulega poprawie. Oprócz tego, jeśli nawadniasz organizm bóle mięśni i problemy trawienne mogą szybciej ustąpić.

Oddychaj głęboko – równomierny, głęboki oddech może pomóc zresetować układ nerwowy w stresujących sytuacjach. To technika uspokajająca, która pomaga pozbyć się niepokoju. Wdychaj powietrze przez nos bardzo powoli, następnie wstrzymaj oddech na kilka sekund i powoli wydychaj powietrze przez usta.

Szczotkowanie skóry – to technika, która wspomaga drenaż limfatyczny, redukuje cellulit, wspomaga trawienie i detoksykację organizmu. Wykonuj okrężne ruchy przesuwając się powoli od stóp w kierunku serca – poprawiając w ten sposób przepływ krwi.

Detoksykacja organizmu a dieta

Pomyśl o smoothie – detoksykacja organizmu to także odpowiednia dieta. Badania potwierdzają, że żywność jest najlepszym środkiem odtruwającym organizm. Dzieje się tak dlatego, że w pokarmach zawarte są naturalne środki przeciwzapalne i mnóstwo przeciwutleniaczy. A właśnie tego potrzebuje nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania. Jeśli chcesz w prosty sposób włączyć świeże owoce i warzywa do codziennej diety – wypróbuj smoothie. Koktajle to doskonały sposób na dostarczenie organizmowi wartościowych składników odżywczych.

Błonnik i przeciwutleniacze – najwięcej przeciwutleniaczy znajdziemy w tzw. kolorowych owocach i warzywach, np. jagodach lub marchewce. Mają one dużą zawartość fitoskładników i witamin, dlatego pomagają zwalczać wolne rodniki, które uszkadzają komórki skóry. Błonnik to kolejny istotny składnik, którego nie może zabraknąć w diecie. Występuje w roślinach – ziarnach, soczewicy, fasoli, owocach i warzywach, ale nie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Jego zadaniem jest wsparcie mikrobiomu i pomoc w usuwaniu toksyn.

Probiotyki – tzw. zdrowe bakterie, które regulują i przywracają naturalną równowagę jelit. Chronią przed wolnymi rodnikami i zanieczyszczeniami.

Detoksykacja organizmu a ćwiczenia

Sport – niezależnie od tego czy wybierasz jogę, energiczny spacer, bieganie czy pływanie – pamiętaj o tym, aby zwiększyć tętno. Chodzi o to, aby nasze ciało zaczęło się pocić. To naturalny proces usuwania toksyn z organizmu. To także niezbędny sposób na zdrowy metabolizm i poprawę krążenia krwi.

Kąpiel z solą epsom – po wysiłki fizycznym warto odprężyć się w wannie. A najlepiej wypróbować kąpiel z dodatkiem soli epsom. To sposób na detoks i relaks jednocześnie.

Sen – to oczywiste, że jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Głęboki odpoczynek pomaga oczyścić umysł, regeneruje komórki skóry, wypłukuje toksyny z wątroby i nerek oraz wprawia w dobre samopoczucie.