Ludzie są szczególnie wyjątkowym gatunkiem. Od umiejętności współpracy po umiejętność tworzenia sztuki, ludzie są z definicji jedyni w swoim rodzaju. Różnimy się nie tylko od innych gatunków zamieszkujących Ziemię, ale również od siebie. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi. Istnieją ludzie, którzy są szczególnie niezwykli lub bardziej wyjątkowi na poziomie biologicznym. Od dodatkowych części ciała po wyostrzone zmysły. Oto jedne z najrzadszych cech, które posiada garstka ludzi.

Bardzo ciekawy trend w makijażu oka. Fishtail: najmodniejsze inspiracje

Najrzadsze cechy ciała: dodatkowe żebro

Większość ludzi ma 12 par żeber, co odpowiada 24 żebrom. Istnieje jednak szansa, że niektórzy ludzie faktycznie mają 25 żeber. Jedna na 200 osób ma rzadką cechę ciała, zwaną żebrem szyjnym. „Żebro szyjne tworzy się powyżej pierwszego żebra, wyrastając u podstawy szyi, tuż nad obojczykiem. Żebro szyjne może znajdować się po prawej, lewej lub po obu stronach”. Możliwe, że je masz i nawet o tym nie wiesz.

Różne kolory oczu

Heterochromia wywodzi się od starożytnego greckiego słowa „heteros” oznaczającego inny i „chroma” oznaczającego kolor, osoba z heterochromią ma dwa różne kolory oczu. Wiadomo, że istnieją trzy typy tego stanu: całkowity, centralny i częściowy. Osoba z całkowitą heterochromią ma dwa różne kolory oczu, na przykład jedno brązowe i jedno niebieskie. Dwa różne kolory w tej samej tęczówce są uważane za centralną heterochromię. Wreszcie, częściowa heterochromia oznacza, że tylko część tęczówki ma inny kolor niż reszta. Heterochromia jest najczęściej uwarunkowana genetycznie, ale może również wystąpić w wyniku różnych zespołów chorobowych, a nawet urazu oka.

Mała dziurka w pobliżu ucha

W Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii niewielki odsetek – od 0,1 do 0,9 procent – dzieci rodzi się z tak zwaną jamą przeduszną, rzadką cechą ciała. Możesz pomyśleć, że wygląda trochę jak skrzela – i tak nawet niektórzy biolodzy ewolucyjni teoretyzują. Dołki te tworzą się w szóstym tygodniu ciąży i w większości przypadków są obecne tylko na jednym uchu.

Bielactwo oczne to rzadka cecha ciała, która wpływa na oczy

Ponieważ bielactwo jest często zaliczane do jednej kategorii, możesz nie wiedzieć, że w rzeczywistości istnieją dwa różne typy tego schorzenia: bielactwo oczno-skórne (znane jako OCA) i bielactwo oczne (znane również jako OA). Chociaż obie formy mogą mieć wpływ na pigmentację włosów, skóry i oczu, OCA wpływa przede wszystkim na pigmentację skóry, podczas gdy OA wpływa głównie na oczy. Według National Organization for Albinism and Hipopigmentation skóra i włosy osób z albinizmem ocznym „mogą wyglądać podobnie lub nieco jaśniej niż u innych członków rodziny”. Chociaż bielactwo jest rzadką cechą ciała, OA jest jeszcze rzadsza. Fundacja Vision of Children ujawniła, że choć oficjalnie nieznane, „wykształcone szacunki wahają się od 1 osoby na 20 000 do 1 osoby na 50 000”. Bielactwo oczne nie tylko zmienia kolor tęczówek, ale może również powodować pogorszenie widzenia, wrażliwość na światło i inne, poważniejsze choroby oczu.

Niezniszczalne kości

Najwyraźniej są ludzie, którzy nie muszą się stresować przyjmowaniem wapnia. Osoby z mutacją w genie LRP5 mają wysoką gęstość kości i jako takie nie są narażone na ryzyko rozwoju osteoporozy, wynika z badania opublikowanego w The New England Journal of Medicine . Bardzo nieliczne osoby – wszyscy z jednej rodziny z Connecticut, u których zidentyfikowano mutację, rzadką cechę ciała – doświadczyły tylko jednego negatywnego objawu: „trudności z utrzymaniem się na powierzchni podczas pływania”.