O niektórych osobach można powiedzieć, że w ogóle się nie starzeją, podczas gdy inne, mimo młodego wieku, wyglądają poważniej niż wskazuje na to ich metryka. To nie przypadek.

Badania pokazują, że proces starzenia przebiega w różnym tempie u różnych osób. Naukowcy podkreślają, że kluczowym wskaźnikiem jest wiek metaboliczny, który ujawnia naszą rzeczywistą kondycję i to, na ile lat wyglądamy.

Odkryj moc masażu gua sha: starożytna technika dla współczesnego zdrowia i urody

Czym jest wiek metaboliczny i jak go obliczyć?

Wiek metaboliczny to wskaźnik pokazujący rzeczywisty wiek naszego ciała oraz naszą sprawność i zdolność do regeneracji. Wiek metaboliczny odzwierciedla prawdziwy stan naszego organizmu, który może nie pokrywać się z wiekiem biologicznym. Jest on determinowany przez wiele czynników, w tym dietę, aktywność fizyczną, równowagę hormonalną oraz genetykę.

Jeżeli wiek metaboliczny jest niższy od metryki urodzenia, można mówić o wysokiej sprawności fizycznej. To przede wszystkim oznaka zdrowia i dobrej kondycji. Natomiast gdy wiek metaboliczny jest wyższy niż ten wpisany w dowodzie osobistym może to świadczyć o obniżonej sprawności fizycznej, a także o problemach zdrowotnych.

Najpewniejszym sposobem na sprawdzenie swojego wieku metabolicznego jest zasięgnięcie specjalistycznej porady u dietetyka albo trenera personalnego. Tacy eksperci zazwyczaj dysponują urządzeniem wykonującym analizę składu ciała. W trakcie pomiaru analizator dostarcza informacji na temat poziomu tkanki tłuszczowej, zawartości wody w organizmie oraz masy kości.