Materac powinien być dopasowany do potrzeb i preferencji osoby, która na nim będzie sypiać. Znacznie dokładniej można tego dokonać w przypadku singla! Sprawdź, jaki materac sprawdzi się najlepiej dla pojedynczej osoby.

Jak wybrać materac, gdy śpisz w pojedynkę?

Z materacem dla pary jest dokładnie tak jak ze wszystkim, co dzielimy z kimś innym. Jeśli wybieramy coś tylko dla siebie, musimy brać pod uwagę jedynie nasze potrzeby czy upodobania. Jeśli dla dwóch osób, musimy brać pod uwagę więcej czynników. Dlatego gdy singielka kupuje materac, jedynymi ograniczeniami są tak naprawdę rozmiar sypialni i łóżka oraz budżet.

Rodzaje materaców dla singli

Podobnie jak w przypadku materacy dla par, tak i singielka ma bardzo szeroki wybór podłoży do snu. Podstawowym rozróżnikiem jest rodzaj wypełnienia, gdzie możemy wyróżnić materace z wkładem sprężynowym, piankowym lub hybrydowym.

materac

Materace sprężynowe

Materace sprężynowe dzielą się na bonellowe oraz znacznie nowocześniejsze kieszeniowe. Uwaga, te pierwsze nie są dobrym wyborem dla par! Sprężyny w takim materacu są połączone ze sobą, tworząc swego rodzaju stelaż. Z czasem zaczynają ugniatać ciało użytkownika, skrzypieć i rezonować, co przeszkadza szczególnie, gdy materac użytkowany jest przez dwie osoby. Po prostu budzisz się wraz z każdym ruchem partnera. Z kolei w przypadku singla może to być dobra opcja przejściowa, ponieważ materace bonellowe są stosunkowo tanie. Pamiętaj jednak, że to rozwiązanie tymczasowe, bo sprężyny wraz z zużyciem przestają właściwie wspierać sylwetkę. A to może się skończyć notorycznym niewysypianiem i zmęczeniem, może też przyczynić się do problemów z kręgosłupem.

Znacznie lepszą opcją – zarówno dla par, jak i singli – są materace sprężynowe kieszeniowe. Każda ze sprężyn umieszczona jest w nich w osobnej kieszonce z flizeliny, a te są połączone ze sobą. Dzięki takiej konstrukcji każda ze sprężyn pracuje indywidualnie, reagując błyskawicznie na każdy powstający nacisk (nazywamy to elastycznością punktową). Równocześnie materac nie traci swojej formy ani właściwości. Im więcej sprężyn, tym wyższa elastyczność punktowa i lepsze wsparcie dla całej sylwetki!

Materace piankowe

Wkład materacy piankowych może składać się z jednej lub kilku różnych warstw. Aktualnie najpopularniejszymi pianami wykorzystywanymi w produkcji materacy są wysoko- i termoelastyczna oraz lateks – a każda z nich ma nieco inne właściwości. Wszystkie łączy jednak to, że dają ciału optymalne podparcie i „miękki” komfort, dopasowując się do wszystkich krzywizn sylwetki.

  • Pianka wysokoelastyczna – dopasowuje się do kształtu ciała na podstawie wytwarzanego przez nie ciężaru. Elastycznie odpowiada na każdy nacisk, dzięki czemu podpiera dokładnie z taką mocą, jakiej potrzebujesz.
  • Pianka termoelastyczna – na bazie ciepła ciała wytwarzany jest swego rodzaju odcisk z milionem punktów wsparcia. Daje uczucie miękkiego otulenia.
  • Pianka lateksowa – jest bardzo odbojna i sprężysta, przez co masz poczucie unoszenia się na materacu. Jest to najtwardszy z rodzajów pianek, będący równocześnie najbardziej hipoalergicznym.

Niezależnie od typu dominującej w materacu pianki, jest to dobry wybór dla każdego singla. Materace piankowe nie sprzyjają rozwojowi roztoczy, grzybów czy pleśni (ważne w przypadku alergików), są też znacznie lżejsze od sprężynowych (co jest dość istotne przy częstych przeprowadzkach!).

Materace hybrydowe

Jeśli nie jesteś zdecydowana, czy wolisz materac sprężynowy, czy piankowy… nie musi wybierać! Wystarczy zdecydować się na materac hybrydowy. Łączy on cechy obydwu wcześniej wymienionych, ponieważ posiada we wkładzie i sprężyny i przynajmniej jedną warstwę pianki. Tego typu materace są wyższe, ale i znacznie wygodniejsze. Dają najlepsze dostępne wsparcie dla sylwetki.

Jaki rozmiar materaca będzie najlepszy dla singla?

Kiedy wiesz już, jaki rodzaj wypełnienia najbardziej Ci odpowiada, czas na wybór rozmiaru materaca. Oczywiście podstawowe pytanie brzmi, czy kupiłaś już łóżko. Jeśli tak, to po prostu dobrze wymierz jego ramę (robi się to od środka), pozostawiając po kilka cm luzu z każdej strony dla lepszej higieny snu.

Jeśli natomiast łóżka jeszcze nie ma, zastanów się nad wymiarem nieco dłużej. Zaleca się, by na długość materac był o minimum 20 cm dłuższy niż wzrost użytkownika. Standardowo jest to długość 200 cm. Jeśli zaś chodzi o szerokość materaca, to jest to kwestia bardzo indywidualna. Dla wygody singla powinien on mieć po ok. 20 cm luzu z obu boków, najwęższą opcją są materace 80×200 cm. Wyśpi się na nim bez problemu osoba szczupła, jednak jeśli masz miejsce i możliwości finansowe, warto wybrać nieco szerszy model.

Większą swobodę ruchów i poczucie bezpieczeństwa (bez obaw o spadnięcie z łóżka) odczujesz, stawiając na materace 90×200 cm. Jednak nadal nie jest to wygodna ilość miejsca dla jednej osoby. Jeśli sporo czasu spędzasz w łóżku, np. czytając książki czy oglądając telewizję, optymalnym wyborem będą materace 120×200 cm. Oczywiście równie dobrze możesz wybrać materac dwuosobowy, nawet jeśli większość nocy masz zamiar spędzać sama.

zdrowy sen

Jaka twardość materaca jest odpowiednia dla singla?

No i ostatnia kwestia, chociaż oczywiście nie najmniej ważna, czyli twardość materaca. Powinna być adekwatna do wagi użytkownika. W przypadku singla znacznie łatwiej jest dopasować ten parametr, nie musisz też nawet rozważać materacy, w których każda połowa ma inną twardość.

Lekkie osoby (do 60 kg) powinny wybrać materac oznaczony symbolem H1 (materac miękki). Osoby o średniej wadze powinno postawić na materac H2 (materac średnio miękki, dla osób o wadze pomiędzy 50 a 80 kg) lub H3 (materac średnio twardy, najlepszy dla osób pomiędzy 80 a 100 kg lub lżejszych). Natomiast jeśli ważysz powyżej 100 kg, powinnaś kupić materac o twardości H4.

Dla singla najważniejszy jest komfort. Dobrym rozwiązaniem są materace dwustronne (gdzie każda ze stron ma inny stopień twardości) lub materace z odpinanym topperem (który pozwala szybko zmienić twardość materaca bazowego).

 

Założona w 1939 r. w Szwecji firma Hilding Anders jest wiodącym producentem materacy na rynku. Obecna na Polskim rynku od 2001 roku firma podbiła serca Polaków wysoką jakością i skandynawskim stylem. W swoim portfelu firma posiada marki takie jak Hilding, Curem, Jensen, Bedding oraz Carpe Diem. Poza własną produkcją Hilding tworzy również materace dla marek takich jak Agata, Amazon BRW, Sleepmed i wielu innych.

 

Materiał partnera