Jednym z zaleceń, które uznawane jest za podstawowe środki ochrony indywidualnej, jest noszenie maseczki i rękawiczek. Po zaostrzeniu przepisów nie możemy wejść do sklepu, nie mając ochronionych dłoni. Czy jednak zastanawiałaś się, jak prawidłowo założyć i zdjąć maseczkę i rękawiczki? Jest na to sposób!

Życie w cieniu koronawirusa. Jak naprawdę wygląda praca pielęgniarek w dobie pandemii

Zakładanie

Przed założeniem elementów ochronnych pamięta o tym, aby umyć i zdezynfekować dłonie. Muszą być czyste, aby nie przenieść zarazków na rękawiczki bądź maseczkę. Pierwszą zakładasz maseczkę. Powinna ona zasłaniać usta oraz nos i być dokładnie dopasowana. Jeśli ma metalową listewkę, możemy ją zacisnąć, aby materiał przylegał. Rękawiczki zakładasz jako drugie. Powinny one sięgać nadgarstka. Pamiętaj, że na rynku dostępnych jest kilka rozmiarów, dlatego wybierz najlepszy dla siebie.

Zdejmowanie

Zdejmowanie maseczki i rękawiczek ma ogromne znaczenie. Potencjalnie mogą znajdować się na nich zarazki, dlatego powinnaś szczególnie uważać, jeśli dotykałaś wielu powierzchni – czy to w sklepie, czy na ulicy.

Koronawirus. Jak trzymać dłonie z dala od twarzy? To nie musi być trudne

Pierwsze zdejmujesz rękawiczki. To właśnie one są najbrudniejsze. Aby zrobić to prawidłowo, chwyć rękawiczkę między nadgarstkiem i dłonią. Przeciągnij ją tak, aby wywinęła się na drugą stronę. Zostaw ją na palcach. Będzie ona chronić Cię, gdy będziesz zdejmować drugą rękawiczkę. Robisz to w taki sam sposób, jak pierwszą. Gdy jesteś w połowie zdejmowania, chwytasz drugą rękawiczkę i jednym ruchem ściągasz obie. Możesz je od razu wyrzucić albo zostawić w płynie do dezynfekcji. Następnie zdejmij maskę, nie chwytając za jej przód. Palcami wskazującymi zsuń gumki z uszu i od razu wrzuć do kosza lub włóż do płynu dezynfekującego, jeśli to maseczka wielorazowego użytku. Nie zapomnij na koniec umyć dokładnie dłoni.