Obecnie każde kichnięcie, kaszlnięcie czy pociągnięcie nosem traktujemy, jakby miało być oznaką zachorowania na COVID-19. Jednak prawda jest taka, że w tym okresie możemy złapać również przeziębienie lub mieć katar alergiczny. Jak rozpoznać, z czym masz do czynienia?

COVID-19 czy alergia?

Pomiędzy alergią a zarażeniem koronawirusem istnieje ogromna różnica, która pomoże Ci wyczuć, co Ci dolega. Alergia zazwyczaj atakuje górne drogi oddechowe (oraz oczy, może pojawić się wysypka). Koronawirus natomiast wpływa na całe ciało, zwłaszcza na dolne drogi oddechowe. Statystycznie bardzo rzadko pojawia się wydzielina z nosa, natomiast częste są: ból gardła, suchy kaszel, gorączka i duszność. Alergia może wpływać na uczucie zmęczenia, jednak w przypadku COVID-19 zmęczenie jest bardzo duże, pojawiają się również silne bóle mięśni i stawów.

Myjesz dłonie prawidłowo? Eksperci wyjaśniają jak chronić się przed koronawirusem

COVID-19 czy grypa?

Najtrudniej rozróżnić objawy COVID-19 oraz grypy. W obu przypadkach może występować ból gardła, zmęczenie i kaszel. Warto jednak zwrócić uwagę, że w przypadku zarażenia koronawirusem wśród objawów znajdzie się suchy kaszel, wysoka i nagła gorączka, duszność i bardzo silne bóle mięśniowe. Wirus zazwyczaj nie daje objawów w postaci wydzieliny z nosa, dlatego zarażony nie kicha i nie ma problemów z niedrożnością górnych dróg oddechowych. W niektórych przypadkach występowała biegunka.

Jeśli nie miałaś styczności z osobą, która została zdiagnozowana lub jest w grupie podwyższonego ryzyka (np. w niedawnym czasie odbywała podróże zagraniczne), raczej można przypuszczać, że jest to zwykła grypa. Jeśli jednak objawy będą się nasilać, a leki na przeziębienie będą nieskuteczne, warto udać się do specjalisty, który zleci wykonanie testu.

Z powodu koronawirusa żele antybakteryjne znikają ze sklepów i aptek. Zobacz, jak zrobić żel antybakteryjny w domu

COVID-19 bez objawów

Warto wspomnieć, że COVID-19 można przejść zupełnie bezobjawowo. Jeśli obawiasz się, że zachorowałaś, odpowiedz sobie na pytania: czy podróżowałaś lub spotkałaś się z kimś, kto podróżował? Jeśli tak, to dokąd. Czy w Twoim mieście jest dużo zarażonych osób i jeśli tak, to jak daleko się od Ciebie znajdują? Jeśli istnieje ryzyko, że mogłaś mieć styczność z zakażonymi osobami i objawy pojawiły się mniej więcej w ciągu 14 dni od ostatniego kontaktu z chorymi, postępuj zgodnie z aktualnymi zaleceniami.

Według najnowszych instrukcji jeśli podejrzewasz u siebie zarażenie koronawirusem, powinnaś jak najszybciej skontaktować się z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną. Do czasu otrzymania pomocy odizoluj się od ludzi. Jeśli objawy wystąpią nagle i są silne (np. gorączka powyżej 38°C, kaszel i duszność), udaj się do szpitala zakaźnego. Pamiętaj, aby unikać komunikacji publicznej.