Wszyscy skupiamy się na epidemii koronawirusa, zapominając o innych niebezpieczeństwach, które na nas czyhają i powracają co roku. Chociaż kleszcze są niewielkie, mogą przenosić bardzo groźne choroby.

Otwarte parki i lasy. Czy komary mogą przenosić koronawirusa? Stanowisko Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Dlaczego kleszcze są groźne?

Kleszcze są groźne, ponieważ przenoszą mnóstwo chorób. Borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu to najgroźniejsze z nich. Ten mały insekt ma kontakt z naszą krwią, dlatego nie możemy go bagatelizować. Każda z nas powinna wiedzieć, jak się go pozbyć.

Kleszcze i ich zachowanie

Te pasożyty są pajęczakami, które przyczepiają się do ciała ofiary, wbijając się w skórę. Najczęściej wybierają miękkie i ciepłe miejsca, w których wyczuwają krew. Są to zagięcia łokci, kolan, pachwiny, miejsce za uszami itp. Kleszcz przyczepia się tak mocno, że niestraszne mu nawet drapanie. Może ono spowodować nawet, że owad jeszcze mocniej przyczepi się do naszej skóry.

Kleszcze należy niezwłocznie usunąć

Nie możemy czekać, aż kleszcz sam odpadnie. Należy go usunąć. Musisz jednak pamiętać, aby zrobić to w bezpieczny sposób! Najlepiej wyjąć go przy pomocy pęsety – pomoże ona sprawnie chwycić zwierzę i odpowiednio je usunąć. Chwytamy go przy skórze i zdecydowanym, łukowatym ruchem wyrywamy. Miejsce po ugryzieniu zdezynfekuj. Jeśli po wyrwaniu kleszcz porusza się, oznacza to, że udało Ci się go wyrwać w całości.

Skupiasz się wyłącznie na koronawirusie? To zagrożenie wraca co roku i znowu jest aktywne

Czego nie robić z kleszczem?

Niegdyś popularna była rada, aby kleszcza przed wyrwaniem posmarować tłuszczem, żeby łatwiej wyszedł. Absolutnie tego nie rób. Podobnie, jak nie podpalaj jego odwłoka: nie sprawi to, że insekt się odczepi. Nie powinnaś wyrywać kleszcza gołą ręką. Najlepiej zrobisz, używając do tego pęsety.