Niegdyś wierzono, że przez krew menstruacyjną giną pszczoły i usychają plony. Ta niezwykle groźna wydzielina miała magicznie tępić ostrza i rozdzielać wody w Morzu Martwym. I chociaż mamy XXI wiek, wokół miesiączki nadal krąży wiele legend. I wciąż boimy się mówić otwarcie: tak, krwawimy.

Najstarsze znane mirror selfie ma piękną historię. W dzisiejszych czasach wzbudza mnóstwo emocji

Krew menstruacyjna w dawnych wiekach

Niestety, jeśli chodzi o starożytny Egipt i Grecję niewiele wiadomo na temat tego, jak radziły sobie kobiety. Nie mówią o tym żadne hieroglify ani pisma. Zasadniczo aż do początku ery nowożytnej nie ma wielu wzmianek o menstruacji. Wiadomo jedynie, że krwawiąca kobieta postrzegana była jako „nieczysta” i przypisywano jej niesamowite, magiczne moce. Podobno niektórzy wierzyli nawet w to, że dotknięciem potrafimy zatruć, a nasza krew przeganiała burze.

Badania nad menstruacją kobiet

Za skąpe źródła wiedzy o miesiączce możemy podziękować mężczyznom, którzy niegdyś mieli monopol na bycie uczonymi. To przeważnie oni byli autorami dzieł. Biorąc pod uwagę ich podejście do menstruacji, nie powinnyśmy się temu dziwić. To był temat tabu, który nie powinien zostać zapisany na żadnej karcie. I właśnie dlatego badania nad okresem są raczej domysłami. Autorem przytaczanych przeze mnie wcześniej mitów był Pliniusz Starszy. Inni starożytni uczeni powielali jego teorie. Przetrwały one aż do średniowiecza!

Religia a menstruacja

Według chrześcijaństwa menstruacja ma przypominać kobietom o grzechu pierworodnym. Podczas miesiączki jesteśmy nieczyste. W judaizmie i islamie również wierzono w nieczystość krwawiących kobiet, dlatego nie mogły one dzielić łoża z mężem i miały zakaz wstępu do świątyń. Co ciekawe, musiała ona dokonywać rytualnego oczyszczenia, zanim mogła powrócić do wspólnoty.

Eleganckie, czyste i szlachetne. Niezwykła historia perfum, które dzisiaj chce mieć każdy

Najdawniejsze środki higieniczne

Nie zachowało się na ten temat zbyt wiele informacji. Wiedza badaczy na temat stosowanych środków higienicznych opiera się głównie na domysłach. Najprawdopodobniej zarówno w starożytności, jak i średniowieczu kobiety używały zwykłych szmat, które nie nadawały się do niczego innego. Aby ukryć zapach okresu, w średniowieczu noszono pęki ziół, które przyczepiano do pasa. Z czasem powstawały uszyte z kilku warstw materiału wkładki, jednak mogły sobie na nie pozwolić jedynie panie z bogatszych domów. Podejrzewa się, że uboższe kobiety krwawiły bezpośrednio w ubrania.

Fartuszki menstruacyjne

Na przełomie XIX i XX wieku nastąpiła swego rodzaju rewolucja. Kobiety doczekały się w końcu odpowiedniej garderoby menstruacyjnej. Był to rodzaj materiałowych pieluch. Inną opcją były wkładki, które przyczepiano do bielizny. Podczas pierwszej wojny pielęgniarki używały chłonniejszych celulozowych bandaży. I właśnie to stało się inspiracją dla pierwszych podpasek, które powstały w latach 20. XX wieku. Natomiast jeśli chodzi o tampony, powstały one dopiero w 1993 roku! Na samym początku budziły one ogromne zgorszenie i niewiele kobiet chciało ich używać. Doceniłyśmy je dopiero potem, wraz ze zmianą obyczajów. Dzisiaj stały się one popularnym środkiem higienicznym, po który sięgamy równie chętnie, co po podpaski.

Zamiast bujnych loków – oparzenia skóry. Historia stylizacji włosów z początku XX wieku

Przyszłość kobiecej menstruacji

Kiedy na rynku pojawiły się kubeczki menstruacyjne, wzbudziły one równie silne zgorszenie, co niegdyś tampony. Biorąc pod uwagę to, jakie podejście mamy do nich teraz, istnieje szansa, że kubeczki menstruacyjne staną się naszą przyszłością.