Zastanów się jak często zdarza Ci się pomagać innym zapominając o swoich potrzebach. Często zdarza się nam, robić tysiąc rzeczy, dla wszystkich dookoła, byle nie skupić się na sobie. Boimy się odrzucenia, oceny innych, obawiamy się, że dbanie o własne potrzeby zostanie odebrane jako samolubne zachowanie. Wielu z nas miewa też skłonności do udzielania bliskim rad w trudnych chwilach, tymczasem sami mamy trudności z wprowadzeniem ich do własnego życia w obliczu trosk i kłopotów. Jak wydostać się z pułapki, którą sami na siebie zastawiamy, gdy wśród problemów i trudności zapomnimy o sobie?

Ostatni okres dla wielu z nas nie był łaskawy. Na początku 2020 roku wraz z pojawieniem się nowego koronawirusa przyszedł lockdown, izolacja, lęk, niepewność o jutro, problemy ze zdrowiem u nas i naszych bliskich oraz kryzys wielu branż gospodarki. Mimo kłód rzucanych pod nogi potrafiliśmy się zjednoczyć  i okazać ogromne wsparcie medykom i innym grupom najdotkliwiej doświadczonym przez pandemię. Początek 2022 roku przyniósł kolejne tragiczne wieści o wojnie na Ukrainie, gdzie po raz kolejny wykazaliśmy się zaangażowaniem w pomoc tym, którzy bardzo tego potrzebują.

Global Empowerment Mission wzywa do stworzenia Globalnej Sieci Pomocy w celu wsparcia ogarniętej wojną Ukrainy

Co motywuje nas do tego, by nieść innym pomoc?

Psychoterapeutka Beata Słabiak wyjaśnia przyczyny dla których ludzie decydują się na udzielanie innym pomocy: „Koncepcja D. Batsona uzasadnia chęć pomocy trzema motywami takimi jak: nagroda za pomoc albo kara za brak jej udzielenia; redukcja własnego stresu wywołanego obserwowaniem cierpienia drugiego człowieka oraz uruchomienie empatii wobec osoby potrzebującej pomocy i współodczuwanie jej stanu.” Artur Jężak, opiekun serwisu Zaufany Terapeuta, dodaje „Okazywanie innym wsparcia może być budujące, dawać poczucie spełnienia i satysfakcji, jak również być adaptacyjną strategią radzenia sobie w sytuacji kryzysu.”

Długotrwała, praca i zapał przy udzielaniu pomocy i wsparcia w kontekście lęku i poczucia niesprawiedliwości mogą być jednak wyczerpujące oraz prowadzić do kryzysu psychicznego.

 

Czym jest kryzys psychiczny?

Kryzys ”to odczuwanie lub doświadczanie wydarzenia bądź sytuacji jako trudności nie do zniesienia, wyczerpującej zasoby wytrzymałości i naruszającej mechanizmy radzenia sobie z problemami. Jeżeli osoba będąca w kryzysie nie otrzyma wsparcia, może się to stać przyczyną poważnych zaburzeń” (James, Gilianda, 2004). Kryzys możemy rozumieć, więc jako przejściowe zachwianie równowagi wewnętrznej wywołane przykrymi zdarzeniami, które nagle, z wielką siłą uderzają w jednostkę. Sytuacja kryzysowa może być dla nas zagrażająca, ale czasem okazuje się tez szansą do dokonania pozytywnej zmiany w swoim sposobie funkcjonowania.

By pomóc innym, najpierw zadbaj o siebie

Specjaliści współpracujący z portalem ZaufanyTerapeuta.eu przyjmujący klientów lękowych i wysoko wrażliwych podkreślają, że efektywne pomaganie nie może odbywać się kosztem własnego zdrowia psychicznego, gdyż pomaganie nie jest przymusem, a bardziej aktem dobrej woli.

Warto również wspomnieć, że nie każdy może pozwolić sobie na zaoferowanie takiej samej ilości pomocy, a nasze działania powinniśmy dostosować do swoich indywidualnych możliwości. „Osoba niosąca pomoc powinna pamiętać o wygospodarowaniu dla siebie czasu oraz przestrzeni, w których żaden bodziec nie zakłóci regeneracji nadwyrężonego przez wzmożoną eksploatację empatii systemu nerwowego.” – podkreśla Beata Słabiak.

Zacznij, więc od siebie. Zadbaj o swoje potrzeby i dobrostan i nie rzucaj się w wir działań, jeśli czujesz, że nie masz na to sił. Zregeneruj się i wróć do pracy, kiedy znów poczujesz się stabilnie.

Jak skutecznie pomóc sobie w obliczu kryzysu?

  1. Uważnie przyjrzyj się temu jak postrzegasz trudną sytuację. Jaki myśli, uczucia i zachowania Ci towarzyszą?
  2. Zapewnij sobie czas i przestrzeń do niezakłóconego odpoczynku.
  3. Nazywaj swoje emocje i staraj się znaleźć ich źródło. Pozwól sobie na odczuwanie smutku, bezradności i strachu, pamiętaj jednak, by nie pogrążać się na zbyt długo w trudnych emocjach.
  4. Poczucie sprawowanej kontroli zmniejsza lęk, nawet w obliczu społecznych tragedii na które nie mamy wpływu. Zadbaj o ustalenie codzienną rutyny dnia i harmonogram zadań.
  5. Poszukaj wsparcia u bliskich. Podziel się trudnymi emocjami z partnerem, rodzicem, przyjacielem.
  6. Znajdź czynności, które przyniosą Ci ulgę. Zajmij się tym co lubisz.
  7. Nie bój się sięgnąć po profesjonalne wsparcie. Skorzystaj z pomocy psychologa, psychoterapeuty lub interwenta kryzysowego.

Psychologia kolorów. Jaki wpływ mają na nas barwy?

Materiał prasowy: Zaufany Terapeuta

Sonda

Olejki CBD

Miewasz problemy ze snem i stany lękowe?