Kąpiele solankowe potrafią być prawdziwym ukojeniem dla naszego ciała. Podczas nich wykorzystywane są lecznicze właściwości wód mineralnych. Zalecane są zwłaszcza w przypadku leczenia schorzeń narządu ruchu lub skóry. Wpływa fantastycznie na stawy i pomaga przy bólach kręgosłupa. Hydroterapia to doskonały sposób na odzyskanie zdrowia i pięknego wyglądu skóry!

Morsowanie a włosy. Czy nasze włosy lubią kąpiele w zimnej wodzie?

Hydroterapia. Lecznicza moc wód

Kąpiele solankowe to jeden z najbardziej znanych i popularnych zabiegów, który oferowany jest w każdym uzdrowisku oferującym wody kwasowęglowe. Wykorzystywane są w nich wody mineralne i ich bogate właściwości. Polegają one na całkowitym lub częściowym zanurzeniu się w wodzie z dodatkiem przeróżnych pierwiastków (między innymi chlorek sodu, magnez, jod czy wapń). Temperatura wody w takiej kąpieli waha się od 34 do 40 stopni Celsjusza. Kąpiele dostępne są w basenach lub wannach. Kąpiele są bardzo krótkie – zaczyna się od dziesięciu minut, następnie czas zostaje stopniowo wydłużony do dwudziestu minut. Podczas kąpieli należy cały czas się poruszać i nacierać wodą problematyczne miejsca. Po zakończeniu kąpieli nie należy się wycierać, gdyż na skórze pozostają jony soli. Bardzo ważne jest pamiętanie o odpoczynku – po kąpieli należy leżeć przez około pół godziny.

Morsowanie na fali. TOP 5 miejsc na zimową kąpiel w Polsce!

Domowa kąpiel solankowa

Hydroterapia ma lecznicze właściwości, ale nie przysłuży się każdemu. Jeśli cierpisz na choroby układu krążenia, choroby gorączkowe, nadczynność tarczycy, niektóre choroby psychiatryczne, niewydolność jajników lub masz czynną gruźlicę – nie powinnaś sięgać po tego typu zabiegi. Nie są one wskazane także dla osób w ciąży. Jeśli jednak nie należysz do żadnej z tych grup, kąpiel solankowa może mieć na Ciebie genialny wpływ. Aby przygotować ją w domy, na każdy litr wody w wannie rozpuść między 15 a 40 gramów chlorku sodu. Najlepiej zacząć od mniejszych dawek! Możesz skorzystać z soli morskiej lub specjalistycznej soli uzdrowiskowej, którą można kupić w sklepie. Pamiętaj, aby stopniowo zwiększać intensywność zabiegów oraz wydłużać ich czas!