Przemoc wobec kobiet to problem, który nasilił się wraz z początkiem pandemii koronawirusa. Ofiary i ich oprawcy są zmuszone do przebywania ze sobą pod jednym dachem. Fundacja Centrum Praw Kobiet stworzyła akcję społeczną, która zwraca uwagę na temat kobietobójstwa.

Przemoc wobec kobiet w Polsce

Zgodnie z badaniami Centrum Praw Kobiet wskutek przemocy domowej co roku ginie około 500 kobiet. To wynik zabójstw, pobicia ze skutkiem śmiertelnym oraz popełnianych samobójstw. Doprowadzone do granic ofiary, maltretowane latami decydują się na ostateczny krok i odbierają sobie życie.

Jak informuje CPK dane na ten temat nie są rzetelne, ponieważ brakuje dokładnych badań. Przemoc wobec kobiet w Polsce to zjawisko, które nie jest odpowiednio nagłaśniane, a ofiar może być o wiele więcej.

Zabójstwa kobiet w związkach i rodzinach często nie są przypadkowe. Poprzedzają je lata stosowania przemocy, a nierzadko wręcz tortur, którym poddawane są kobiety. Często wie o niej nie tylko rodzina, znajomi i sąsiedzi, ale także instytucje i służby, które powinny stać na straży praw kobiet doświadczających przemocy. Mimo to, kobiety tracą życie. – czytamy na stronie CPK.

Kampania społeczna „Stop kobietobójstwu” skupia uwagę na tym jak słabo chronione są ofiary przemocy domowej w polskim systemie prawnym. Państwo nie tworzy rozwiązań prawno-instytucjonalnych, które chroniłyby kobiety.

„Stop kobietobójstwu” to kampania społeczna, która ma na celu zwrócenie uwagi polskich władz na skalę problemu. Towarzyszący jej spot wyreżyserowany przez Monikę Strzępkę to drastyczny obraz, który pokazuje dramatyczną sytuację kobiet dotkniętych przemocą domową.

Centrum Praw Kobiet prowadzi również zbiórkę na otwarcie nowego projektu – Obserwatorium ds. Kobietobójstwa. Jak czytamy na stronie: Kobietobójstwo to w Polsce wciąż słabo zbadany temat. Dlatego Centrum Praw Kobiet prowadzi zbiórkę na uruchomienie nowego projektu: Obserwatorium ds. Kobietobójstwa. Ten nowatorski projekt pozwoli zdiagnozować skalę zjawiska w Polsce oraz zapewni wsparcie rodzinom zamordowanych kobiet w dochodzeniu sprawiedliwości. W ramach Obserwatorium chcemy także wypracować kompleksowe propozycje rozwiązań prawno-instytucjonalnych, które pozwolą zminimalizować liczbę zabójstw kobiet doświadczających przemocy oraz nierzadko dzieci i innych członków rodziny kobiety.

W ramach działań fundacja przygotowała również petycję do polskich władz. To wezwanie do natychmiastowego podjęcia działań nad wprowadzeniem prawno-instytucjonalnych rozwiązań, które zapewnią skuteczną ochronę kobiet i dzieci przed przemocą, zabójstwem i obrażeniami, które zagrażają ich życiu.