Bez względu na to, czy śpisz 6 czy 10 godzin, odczuwasz zmęczenie. Najchętniej nie wychodziłabyś z domu. Nie ma mowy o spotkaniach z przyjaciółmi, treningu, czy nawet pójściu na zakupy. Brzmi znajomo? Przyczyna ciągłego zmęczenia może być naprawdę poważna – choć nie musi. Przyjrzyjmy się zatem możliwym powodom takiej sytuacji. Jeśli w porę je wyeliminujesz, szybko wrócisz do formy.

Toksyczna pozytywność jest szkodliwa dla zdrowia. Jak nie dać złapać się w jej pułapkę?

Przyczyny ciągłego zmęczenia

Zmęczenie jest naturalną reakcją organizmu na przepracowanie, nadmiar emocji, stres czy osłabienie. Gdy kończą się nam rezerwy energetyczne, słabniemy, mamy trudności z koncentracją, chce nam się spać. Zmęczenie może być ośrodkowe, czyli ogólne albo obwodowe, inaczej mięśniowe, spowodowane intensywnym i/lub długotrwałym wysiłkiem fizycznym. Zdarza się jednak, że zmęczenie pojawia się stale, nie mijając nawet pomimo odpoczynku, utrudniając czy nawet uniemożliwiając funkcjonowanie i powodując obniżenie formy fizycznej oraz psychicznej.

Ciągłe zmęczenie nie zawsze oznacza chorobę. Może być skutkiem nudy, nieodpowiedniej diety (duże ilości żywności przetworzonej, słodycze, nadmiar alkoholu, fast foody), a nawet braku dopływu świeżego powietrza. Zdarza się też, że ospałość i brak energii to skutek przyjmowania niektórych leków, również tych stosowanych bez recepty. Warto także wiedzieć, że zmęczenie bywa reakcją organizmu na brak witamin i składników odżywczych.

Bywa też objawem wielu chorób i nie należy go lekceważyć. Schorzenia, którym towarzyszy osłabienie oraz zmęczenie, to m.in. anemia, problemy z tarczycą, mięśniami, cukrzyca, toczeń, białaczka, zapalenie wątroby, AIDS, choroby płuc czy nerek. Często występuje często w połączeniu z innymi symptomami, takimi jak np. zmiany nastroju (niepokój, depresja, zaburzenia snu), może być też objawem braku odporności albo kłopotów z oczami – zdarza się bowiem, że schorzenia wzroku mylimy ze zmęczeniem całego organizmu.

Około 50 proc. osób cierpiących z powodu zespołu przewlekłego zmęczenia leczyło się w przeszłości psychiatrycznie.

Czym jest zespół chronicznego zmęczenia?

Jeśli zaczynasz mieć problemy z pamięcią i koncentracją, nękają cię częste bóle głowy oraz mięśni i czujesz się permanentnie wycieńczona, może to świadczyć o chorobie, jaką jest zespół chronicznego (przewlekłego) zmęczenia (CFS – Chronic Fatigue Syndrome). Osoby cierpiące na tę dolegliwość odczuwają często zmęczenie czy wręcz wyczerpanie nawet w czasie wykonywania prostych codziennych czynności. Diagnozuje się ją, jeśli objawy utrzymują się przez ponad pół roku.

Oprócz zmęczenia, objawy CFS mogą obejmować:

Bóle mięśni i stawów
Ból głowy
Problemy z koncentracją i pamięcią
Problemy ze snem, takie jak bezsenność lub nadmierna senność
Powiększenie węzłów chłonnych w szyi lub pachwinach
Bóle brzucha i problemy trawienne.

Osoby cierpiące na CFS często muszą nauczyć się dostosowywać swoje życie do swoich ograniczeń, unikać nadmiernego wysiłku i stresu oraz dbać o zdrowy styl życia. Warto również korzystać z wsparcia psychologicznego i społecznego, ponieważ choroba ta może wpływać nie tylko na ciało, ale także na zdrowie psychiczne i jakość życia.

Najlepszy sposób postępowania w przypadku zespołu przewlekłego zmęczenia polega na ułożeniu wspólnie z terapeutą programu odpowiednio ustalonych ćwiczeń, które pomogą stopniowo zwiększać aktywność. Ważne jest, by równocześnie z planem ćwiczeń wprowadzić zrównoważoną dietę.

Co jeszcze możesz zrobić?

– Unikaj długotrwałego stresu, który przyczynia się do rozwoju wielu groźnych chorób. Pomyśl o zmianie pracy, jeśli to ona pogarsza twój nastrój;

Stosuj techniki relaksacyjne – może być to czytanie książek, słuchanie spokojnej muzyki, drzemka, joga, masaż. Rób to, co sprawia ci przyjemność;

– Jeśli senność dopadnie cię w pracy, wstań zza biurka, porozciągaj się, zaczerpnij świeżego powietrza, przespaceruj się po korytarzach;

– Każdego dnia wygospodaruj czas na odpoczynek;

Wietrz mieszkanie, szczególnie przed snem;

– Jeśli tego potrzebujesz, utnij sobie drzemkę w ciągu dnia, ale nie dłuższą niż ok. 20 minut;

Regularnie ćwicz. Umiarkowana aktywność fizyczna sprawia, że zyskujesz energię, zmęczenie mija, a humor ci się poprawia.

Aż 86% Polaków diagnozuje się u „Doktora Google”