Adam Niedzielski odniósł się do najnowszego raportu Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Poruszył problem głównych ognisk zakażeń koronawirusem w kraju. Szef resortu zdrowia zaapelował na konferencji w Szpitalu Tymczasowym w Radomiu: „Prawie 50 proc. z nich jest identyfikowanych w zakładzie pracy. Apeluję, aby przechodzić na pracę zdalną”. Gdzie najłatwiej zarazić się koronawirusem?

Mila Jouravleva o tym, jak kostka lodu może pomóc w walce ze stresem wywołanym koronawirusem [wywiad]

Ogniska zachorowania

Znów pojawia się coraz więcej zakażeń koronawirusem.

„Przez ostatni tydzień dynamika zachorowań była naprawdę duża, większa niż w poprzednich tygodniach. To znajduje swoje odzwierciedlenie w sytuacji w szpitalnictwie, czyli na tej pierwszej linii frontu walki z koronawirusem” – tak na konferencji prasowej Adam Niedzielski komentował obecną sytuację.

Odnotowane zostały duże przyrosty w obłożeniu łóżek i wynosi on ponad cztery tysiące.

„Oznacza to, że pandemia rozwija się nie tylko na poziomie odnotowywanej codziennie nowej liczby zakażeń, ale również ma bardzo duży wpływ, duże obciążenie na system szpitalnictwa, na tę infrastrukturę, którą przeznaczyliśmy do walki z COVID-19” – wyjaśnił Adam Niedzielski.

Podczas konferencji pojawiły się też informacje, gdzie najłatwiej zarazić się koronawirusem.

Cztery nowe objawy koronawirusa. Do tej pory nikt nie łączył ich z COVID-19

Gdzie najłatwiej zarazić się koronawirusem?

Statystyki pokazują, że aż pięćdziesiąt procent zachorowań na COVID-19 jest kojarzona z miejscem pracy.

„To oznacza, że zakład pracy jest dominującym miejscem w generowaniu nowych zakażeń. To jest bardzo ważne, żebyśmy wrócili do trybu pracy zdalnej i w ten sposób ograniczyli możliwość zakażenia” – zarekomendował Adam Niedzielski. Podczas konferencji przypomniał także, jak dobry wpływ na sytuację w kraju miała praca zdalna oraz lockdown. Podczas pierwszej fali udało się zminimalizować skutki pandemii.

„Administracja państwowa w dużym stopniu wdraża już ten model pracy zdalnej. Myślę, że musimy bardzo poważnie ograniczyć naszą mobilność” – zakomunikował szef resortu zdrowia.