Zastanawialiście się, jaka jest najlepsza pora na trening. Lepiej ćwiczyć rano czy wieczorem? Według najnowszych badań każda część dnia ma inny wpływ na nasze ciało. Co ważne efekty ćwiczeń zależą również od płci.

Orzeźwiające i zdrowe napoje na lato. Podpowiadamy, jak je przyrządzić

Wyniki i szczegóły badań naukowców z amerykańskiego Skidmore College przedstawiono na łamach „Frontiers in Physiology”.

Rano czy wieczorem? Pora na trening ma znaczenie

Uczeni ze Skidmore College sprawdzili po raz pierwszy w historii, jak trening wpływa na ludzi w zależności od pory dnia, w której się odbywa. W badaniach udział wzięli zarówno mężczyźni jak i kobiety. Wcześniej przy takich eksperymentach brano pod uwagę wyłącznie panów. Teraz szczegółowe wyniki ukazały w „Frontiers in Physiology”.

W eksperymencie, który trwał 12 tygodni, udział wzięło 47 osób – 27 kobiet i 20 mężczyzn w wieku 25-55 lat. Wszyscy, którzy zostali zrekrutowani, prowadzili aktywny i zdrowy tryb życia. Każdy pracował pod okiem indywidualnego trenera zgodnie z planem opracowanym przez prof. Paula J. Arciero.

Ćwiczenia odbywały się cztery razy w tygodniu po 60 minut — sprinty, trening oporowy, rozciągający i wytrzymałościowy. W środę, sobotę i niedzielę uczestnicy mieli wolne. W zależności od grupy jedna wykonywała zajęcia rano przed śniadaniem, z kolei druga wieczorem przed kolacją.

Jak trening wpływa na kobiety i mężczyzn?

W przypadku kobiet trening wykonywany rano zmniejsza ilość tłuszczu na brzuchu i ciśnienie krwi, natomiast ćwiczenia wieczorne zwiększają siłę, moc i wytrzymałość mięśni górnej części ciała oraz poprawiają ogólny nastrój i sytość. W przypadku mężczyzn wieczorne ćwiczenia obniżają ciśnienie krwi, ryzyko chorób serca i uczucie zmęczenia oraz spalają więcej tłuszczu, w porównaniu z porannymi zajęciami — zaznaczył prof. Arciero.

Pora na trening miała znaczenie w zależności od płci osoby wykonującej ćwiczenia. Badania pokazały, że treningi poprawiły zdrowie i kondycję zarówno u kobiet jak i mężczyzn, jednak poranne i wieczorne zajęcia dały różne wyniki w przypadku obu płci. Okazało się, że pora wykonywanych ćwiczeń daje większe efekty wśród kobiet.