Jedni go kochają, inni nie znoszą. Ocet jabłkowy ze względu na specyficzny, dławiący zapach może odstraszać wiele osób. Jednak korzyści, które przynosi dla skóry, włosów i ogólnego samopoczucia powodują, że większość z nas skłania się ku włączeniu go do codziennej diety. Ocet jabłkowy to również jeden z częstych składników domowych kosmetyków, na przykład płukanek do włosów lub środków do mycia twarzy.

Ocet jabłkowy zalety

Stosowany wewnętrznie ocet jabłkowy pomaga zadbać o zdrowie jelit, obniża poziom złego cholesterolu oraz reguluje poziom cukru we krwi. To także naturalna pomoc w zmniejszeniu stanów zapalnych organizmu oraz poprawie pracy serca. Ocet jabłkowy ma pozytywny wpływ na stan skóry i łagodzi choroby takie jak łuszczyca czy egzema. Stosowany jako składnik naturalnych kosmetyków pomaga oczyszczać cerę i usunąć martwy naskórek. Wykazuje właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Dokładnie odblokowuje pory skóry, a także pomaga odbudować strukturę włosów. Ocet jabłkowy stosowany jako płukanka pomaga uszczelnić łuski włosów, a dzięki temu stają się gładsze i bardziej elastyczne.

Ocet jabłkowy: dlaczego warto dodawać go do kąpieli

Jak zrobić własny ocet jabłkowy?

Podobnie jak większość fermentowanych produktów, ocet jabłkowy również możesz stworzyć samodzielnie. To tańsza i zdrowsza alternatywa. A dodatkowo do jego stworzenia nie potrzebujesz żadnych specjalnych sprzętów ani składników. Wystarczy, że masz pod ręką jabłka, szklany słoik, wodę oraz cukier.

Wiele produktów dostępnych w sklepach jest pasteryzowanych oraz wysoce przetworzonych. A to oznacza, że wiele pożytecznych bakterii zanika. I chociaż taki ocet jabłkowy nadal dobrze sprawdza się jako środek oczyszczający, korzyści zdrowotne są o wiele mniejsze. Enzymy, białka, aminokwasy oraz probiotyki to wszystkie składniki, które znajdziesz w domowym przepisie na ocet.

Ocet jabłkowy: przepis

Składniki:

  • 3 jabłka
  • 2 łyżki cukru
  • Przefiltrowana woda (zazwyczaj potrzeba około 3 kubków, chociaż możesz potrzebować więcej lub mniej w zależności od wielkości twojego pojemnika)
  • Duży, szklany słoik
  • Ręcznik papierowy i gumka recepturka

Umyj i pokrój jabłka na większe kawałki. Umieść je w czystym, szklanym słoiku. Wymieszaj cukier w kubku z wodą i zalej mieszanką jabłka. Dodaj kolejne dwa kubki z wodą, aby pokryć wszystkie jabłka. Aby drobne muszki nie pojawiły się przy słoiku, nakryj go ręcznikiem papierowym i zabezpiecz cienką gumką. Umieść słoik w ciepłym miejscu na około 2 tygodnie. Odcedź płyn i wyrzuć fermentowane owoce. Przelej do tego samego słoika i ponownie przykryj. Odczekaj kolejne 4 tygodnie. Gdy ocet osiągnie kwasowość, którą lubisz, przelej do butelki i zacznij używać.

Sonda

ocet jabłkowy

Pijesz ocet jabłkowy przed śniadaniem?