Wyniki swoich badań przedstawili naukowcy z Uniwersytetu Rice’a w Houston w stanie Teksas. Okazuje się, że dzięki tej metodzie maseczki jednorazowe wcale nie tracą swoich właściwości ochronnych.

Koronawirus może sporo namieszać w Twoim… okresie. Jak COVID-19 wpływa na cykl menstruacyjny?

Jak dezynfekować maseczki jednorazowe?

Najlepszym sposobem na zdezynfekowanie maseczki jednorazowej jest poddanie jej działaniu wysokiej temperatury. Należy ją ogrzewać w temperaturze 70 stopni Celsjusza, np. w piekarniku.

Co ze skutecznością? Dzięki tej metodzie znika 99,9 proc. koronawirusów, ale również maseczka zachowuje swoje właściwości ochronne, co w tym przypadku jest priorytetem.

Maseczki a środowisko?

Dezynfekcja w postaci wysokiej temperatury, która pozwala z jednorazowej maseczki zrobić wielorazową, ogranicza tym samym zaśmiecanie środowiska. Maseczki z filtrem N95 w dotyku przypominają papier, ale w rzeczywistości wykonane są z polipropylenu, czyli… tworzywa sztucznego. Tym samym unikniemy ich ciągłego kupowania i ograniczymy liczbę plastikowych śmieci.

Ogrzewanie wysoką temperaturą jest w tej chwili najlepszym sposobem na dezynfekcję maseczek jednorazowych. Już wcześniej badania prowadził amerykański Uniwersytet Stanforda, którego naukowcy potwierdzili tę metodę jako najskuteczniejszą.

Inne rozwiązania w postaci środków chemicznych czy działań promieniami UV nie okazały się na tyle wydajne, głównie z powodu utraty właściwości ochronnych maseczki. Według badań przeprowadzonych przez University of California w San Diego, pandemia przyczyniła się do wyprodukowania dodatkowych 8,5 miliona ton śmieci.