Nikt nie ma wątpliwości, że mózg jest jednym z najważniejszych organów w ciele człowieka. Większość z nas nie zdaje sobie jednak sprawy, że odpowiednimi ćwiczeniami można poprawić jego kondycję, by na dłużej zachował optymalną wydajność. Jak zadbać o mózg? Oto kilka prostych sposobów.

Mózg w dobrej kondycji. Jak o niego zadbać?

Jeżeli chcemy, by nasz mózg przez długi czas funkcjonował i działał na wysokich obrotach, możemy ciągle poprawiać jego stan, dbając o jego kondycję. Strategię opartą na kilku filarach w swojej książce „Keep Sharp: Build a Better Brain at Any Age” przedstawił jeden z korespondentów CNN dr Sanjay Gupta.

Ćwiczenia ważnym elementem dla mózgu

W swojej książce dr Gupta zaznacza, że wysiłek fizyczny jest istotnym narzędziem, które przynosi korzyści dla organizmu. Nie tylko zmniejsza stres, ale również poprawia wzrost komórek mózgowych. Autor zwraca szczególną uwagę na uprawianie wspinaczki górskiej, przy której intensywności serce zaczyna bić szybciej, a tym samym dotleniać komórki mózgowe.

Nie oznacza to, że powinniśmy zostać alpinistami czy biegać maratony. Najlepiej byłoby zachować normę zalecaną przez WHO [Światowa Organizacja Zdrowia] – 150 minut ćwiczeń tygodniowo. W rzeczywistości ostatnie badania wykazują, że 11 minut ćwiczeń dziennie pomaga wydłużyć życie.

„Rozciągnij” swój umysł

Gupta przywołuje w swojej książce francuskie badania pokazujące, że osoby, które w wieku 65 lat przeszły na emeryturę miały o 15 proc. niższe ryzyko demencji niż te, które zdecydowały się na taki krok pięć lat później.

Aktywowanie mózgu w różnego rodzaju działania pozwala optymalizować jego pracę i odporność w perspektywie kolejnych lat. Dobrze jest angażować się w czynności, wymagając rozumowania i zdobywania nowej wiedzy. Jeżeli zawsze marzyłeś np. o nauce języka obcego, to jest to świetny bodziec do stymulacji mózgu.

Toksyczna pozytywność jest szkodliwa dla zdrowia. Jak nie dać złapać się w jej pułapkę?

Czas na odpoczynek

Sen to nie tylko odpoczynek dla ciała, ale również niezbędny proces regeneracji organizmu. Jest szczególnie istotny dla kondycji mózgu, a kluczowy jest tutaj tzw. głęboki sen, który wpływa na poprawę pamięci.

Ważny jest również odpoczynek mózgu od stresu. Wysoki poziom kortyzolu ma związek z takimi schorzeniami jak – zapalenie mózgu, osłabienie funkcji poznawczych oraz wyższe ryzyko choroby Alzheimera.

Napełnij swój mózg

Nie jest tajemnicą, że spożywanie odpowiednich produktów, a unikanie innych pozytywnie wpływa na kondycję mózgu i zapobiega spadkowi jego formy. Nasze nawyki żywieniowe mogą mieć różne skutki, w tym negatywne. Dobrym rozwiązaniem jest dieta śródziemnomorska, która zmniejsza ryzyko demencji.

W tym przypadku należy ograniczyć przetworzoną żywność i czerwone mięso na rzecz świeżych owoców i warzyw, orzechów i nasion, produktów pełnoziarnistych oraz oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia. Do jadłospisu warto dołączyć również tłuste ryby – łososia i makrelę.

Żyj wśród ludzi

Badania prowadzone na przestrzeni lat wykazały, że relacje społeczne wpływają na zdrowsze i szczęśliwsze życie. Ma to również związek ze zdrowym mózgiem, gdyż życie w społeczeństwie wzmacnia i zachowuje nasze zdolności poznawcze.

Zgodnie z myślą Arystotelesa człowiek jest istotną społeczną – zwierzęciem politycznym tzw. politikon zoon. Dlatego ważne jest, by pielęgnować relacje międzyludzkie i podtrzymywać kontakty ze znajomymi. To może się pozytywnie odbić na twoim mózgu np. uczęszczając na wspólne zajęcia fitness, czy spotykając się w klubie książki.