Higiena intymna oznacza nie tylko poranny prysznic i wieczorną kąpiel. O ile z tym raczej nie ma problemu, o tyle łatwo bagatelizować potrzebę higieny po stosunku. A ta jest ogromna! Z drugiej strony, nadmierna higiena intymna może przyczynić się do zmiany pH i mikroflory bakteryjnej pochwy, stając się przyczyną infekcji. Jak znaleźć złoty środek?

Higiena intymna to też higiena po stosunku

Przede wszystkim warto pamiętać o skorzystaniu z łazienki po stosunku. Ustrzeżesz się wtedy nie tylko infekcji intymnych, lecz także chorób układu moczowego. W trakcie współżycia łatwo o podrażnienie pochwy, jak również zakażenie się wirusami, bakteriami czy innego rodzaju chorobotwórczymi drobnoustrojami. Niewidzialne dla oka zarazki bardzo sprawnie się przemieszczają, więc przeniknięcie do cewki moczowej nie stanowi dla nich najmniejszego problemu.

Zapalenie cewki moczowej czy pęcherza to bardzo nieprzyjemna sprawa. Podobnie jak grzybica i waginoza. Infekcje intymne są bardzo powszechne: szacuje się, że dotykają każdej kobiety przynajmniej raz w życiu. Często ich przyczyną jest niewłaściwe postępowanie. Dlatego ginekolodzy i położne zalecają, aby starać się jak najlepiej dbać o higienę intymną po stosunku. Jak to zrobić?

Higiena intymna po stosunku – kilka prostych zasad

Jeśli chodzi o higienę intymną, najważniejsze jest to, aby nie popaść w skrajność. Ani brak higieny, ani jej nadużywanie nie są zdrowe. Takie postępowanie może prowadzić do zaburzenia równowagi w mikroflorze bakteryjnej pochwy, a przez to stać się przyczyną przykrych dolegliwości – upławów, swędzenia, pieczenia. Chcąc zachować higienę intymną po stosunku, wystarczy przemyć pochwę i okolice z zewnątrz czystą wodą i dokładnie wysuszyć. Można użyć do tego specjalnych kosmetyków do irygacji pochwy. Należy jednak wcześniej sprawdzić ich skład. Sztuczne barwniki, zapachy, parabeny, silikony i inne chemiczne dodatki mogą powodować podrażnienie i wysuszenie błony śluzowej pochwy, co również prowadzi do infekcji.

Jeśli chcesz skorzystać z płynu lub żelu, wybierz ten delikatny, przeznaczony specjalnie do miejsc intymnych, z krótkim składem i pH podobnym do tego, jaki występuje w naturalnym środowisku pochwy (4,5 pH). Istotne jest, aby podmywać się w odpowiednim kierunku – od przodu do tyłu – nigdy odwrotnie! Nie można też zapominać o dokładnym myciu rąk! Dobrą praktyką, o której wie niestety niewiele kobiet, jest oddanie moczu niedługo po stosunku. Opróżnienie pęcherza to najlepszy sposób na pozbycie się potencjalnych źródeł zakażenia. Dzięki temu wyraźnie zmniejsza się ryzyko wystąpienia infekcji dróg moczowych i związanych z nimi dolegliwości.

Jak widać, higiena intymna po stosunku nie wymaga wykonywania żadnych czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wręcz przeciwnie! Wystarczy krótka wizyta w toalecie, aby zachować zdrowie i spokojnie móc cieszyć się ze współżycia.

Nieważne, czy korzystasz z lubrykantów i środków antykoncepcyjnych, czy nie. Higiena po stosunku bez prezerwatywy jest taka sama, jak po współżyciu z zabezpieczeniem. Zasady są proste. Po stosunku:

  • przed upływem godziny postaraj się oddać mocz;
  • delikatnie podmyj miejsca intymne z zewnątrz;
  • myj się od przodu do tyłu;
  • nie płucz pochwy od środka;
  • stosuj delikatne kosmetyki o łagodnym składzie i odpowiednim pH; nie nadużywaj ich!

 

Artykuł sponsorowany