Czy Twoje paznokcie nieustannie się łamią, a włosy są cienkie i kruche? Zdrowa cera, gęste i mocne włosy oraz piękne paznokcie to nie tylko kwestia dobrych genów, ale przede wszystkim naszego stylu życia. Pamiętaj, jesteś tym, co jesz, a to jak wyglądasz, zależy od tego, co znajduje się na Twoim talerzu. Podpowiadamy, jak wzmocnić kondycję włosów, paznokci i skóry dzięki wprowadzeniu do diety odpowiednich składników odżywczych.

#1 Zadbaj o odpowiednią dietę

Dbając o swoje zdrowie, dbasz też o stan swojej skóry, włosów i paznokci. Na co zwrócić uwagę?

Zadbaj o to, aby w każdym posiłku na Twoim talerzu pojawiły się warzywa, przynajmniej raz dziennie zjedz owoc. Warzywa i owoce to źródło antyoksydantów mających działanie opóźniające procesy starzenia się skóry, a witamina C uczestniczy w produkcji kolagenu, który poprawia jej elastyczność.

Jak wzmocnić kondycję włosów

fot. Marian Medvedeva / Unsplash

Nie bój się zdrowych kwasów tłuszczowych! Wprowadź do swojej diety oliwę z oliwek, orzechy, awokado czy tłuste ryby morskie. Są znakomitym źródłem przeciwzapalnych kwasów omega-3. Tłuszcze w nich zawarte zwiększają ilość cholesterolu HDL, umożliwiają przyswajanie witaminy A, D, E i K, a także wpływają na produkcję hormonów płciowych.

„Wi­ta­mi­na A po­ma­ga w złusz­cza­niu mar­twe­go na­skór­ka, wi­ta­mi­na D chro­ni Cię przed szko­dli­wym pro­mie­nio­wa­niem UV, wi­ta­mi­na H (biotyna) po­ma­ga w utrzy­ma­niu pra­wi­dło­we­go po­zio­mu na­wil­że­nia, a cynk za­po­bie­ga­ wy­pa­da­niu wło­sów” – mówi Monika Nowicka, dietetyk kliniczna Be Diet Catering, zdro­we­go ca­te­rin­gu Ewy Chodakowskiej z die­tą do­pa­so­wa­ną do po­trzeb ko­bie­ce­go or­ga­ni­zmu.

Zadbaj o swój mikrobiom. Zwiększ ilość błonnika w diecie i wprowadź do niej naturalne źródła kwasu mlekowego, takie jak fermentujące produkty mleczne, kiszone ogórki i kapustę. Bakterie jelitowe pełnią bardzo ważną rolę w naszym organizmie, zapewniają nam odporność oraz zdrowy i promienny wygląd.

be diet

#2 Jak wzmocnić kondycję włosów, paznokci i skóry? Minimalizuj niedobory

Zanim rozpoczniesz suplementację, upewnij się, czego tak naprawdę potrzeba Twojemu organizmowi. Z pomocą przyjdą Ci badania diagnostyczne określające poziom niedoborów poszczególnych witamin i składników mineralnych, a także dietetyk kliniczny.

„Poza standardową suplementacją wprowadź do swojej diety superfoods. Są to dodatki do żywności lub przekąski mające za zadanie zwiększać wartość odżywczą Twojego posiłku. Warto zaopatrzyć się w nasiona chia, surowe ziarna kakao, jagody goij a także sproszkowany baobab. Te superfoodsy są dobrym źródłem antyoksydantów, witaminy C i A, a także mają udowodnione działanie obniżające poziom cholesterolu LDL, trójglicerydów oraz glukozy we krwi” – radzi dietetyk kliniczna Monika Nowicka z Be Diet Catering. „Projektując dietę dla kobiet w Be Diet Catering, uwzględniamy te składniki np. w formie dodatku do uwielbianego przez kobiety smoothie owocowego”.

#3 W zdrowym ciele zdrowy duch

Aby na długo zachować zdrową, jędrną i piękną skórę, a także dobrą kondycję warto, abyś zadbała również o regularną aktywność fizyczną. Sport obniża poziom stresu mającego niekorzystny wpływ na Twoją skórę i włosy, poprawia krążenie i dotlenia organizm, a także przyczynia się do redukcji pomarańczowej skórki. Ćwicz dla zdrowia i pięknego ciała!

Zbliżający się początek wiosny to doskonały czas, aby wdrożyć w życie dietę, która odżywi organizm i sprawi, że Twoja skóra i włosy będą w dobrej kondycji. Wszystkie witaminy i składniki mineralne dostarczysz sobie wraz ze zdrową i zbilansowaną dietą.

 

Materiał prasowy