Twój budzik dzwoni, ale Ty nie masz siły, by podnieść się z łóżka? Poranne wstawanie bywa uciążliwe. Szczególnie, jeśli należysz do nocnych marków, a Twoja aktywność wzrasta proporcjonalnie do późnych godzin na zegarze. Niestety wraz z nadchodzącym dniem rodzą się nowe zobowiązania, które zmuszą nas do opuszczenia ciepłej pościeli. Stworzenie właściwej rutyny może pomóc w nakłonieniu ciała i umysłu do nowego rytmu, dzięki któremu obudzisz się pełna energii i gotowa na nadchodzący dzień.

Poranne błędy w pielęgnacji skóry. Popełnia je zdecydowana większość z nas

Poranne wstawanie. Co zrobić, żeby wstać rano?

Uwielbiasz kłaść się spać o późnych porach? Niestety jest to główny powód Twoich problemów ze wstawaniem. Odłóż nocne sesje z Netfliksem na wolny weekend, ponieważ wcześniejsze zaśnięcie ma poważny wpływ na poziom energii rano.

Kolejną rzeczą, która naprawdę pomaga wielu osobom w relaksie i szybszym zaśnięciu, jest dostosowanie środowiska do spania. Chodzi o zapewnienie sobie odpowiednich warunków. W Twojej sypialni powinno być ciemno i cicho. Jeśli mieszkasz blisko ulicy, a światła latarni przedostają się do Twojego pokoju – zainwestuj w zasłony zaciemniające. Z kolei urządzenia emitujące biały szum mogą pomóc zagłuszyć głośne lub nagłe dźwięki, dzięki czemu Twój sen nie będzie zakłócany w nocy.

Wart też wziąć pod uwagę swój styl życia, ponieważ nasze naturalne przyzwyczajenia mogą pomóc w ustaleniu odpowiedniej higieny snu. Na przykład, jeśli ćwiczysz wieczorami, zapewne nie możesz potem szybko zasnąć. Dzieje się tak, ponieważ aktywność fizyczna wyzwala hormony zwiększające energię, które utrudniają zasypianie przez około 90 minut po wykonanym treningu.

Według ekspertów wszyscy powinniśmy spać w TEJ pozycji. Tylko 10% z nas stosuje się do tej zasady

Jak nauczyć się wstawać rano?

Nie komplikuj swoich, i tak ciężkich, poranków. Przyjemną czynnością, którą możesz dodać do rannej rutyny jest zjedzenie pysznego śniadania. Jeśli wiesz, że w Twoim menu pojawią się chrupiące tosty albo słodki croissant znajdziesz motywację, by wstać z łóżka. Zapal świeczkę zapachową, włącz playlistę z energiczną muzyką i przygotuj kawę – to również powinno pomóc. Pamiętaj o odsłonięciu zasłon – naturalne światło pomaga utrzymać nasz wewnętrzny biologiczny zegar w równowadze. Podczas zimowych poranków możesz skorzystać z terapii światłem i kupić specjalną lampę, która imituje dzienne światło.

Aby umilić sobie poranki i zmotywować się do opuszczenia ciepłego i miękkiego łóżka, postaraj się już wieczorem przygotować sobie kilka przedmiotów. Na przykład, jeśli zimowa aura sprawia, że mocniej zakrywasz się kołdrą i ignorujesz dźwięk budzika, trzymaj swój szlafrok i kapcie tuż obok łóżka, aby czekały na Ciebie zaraz po przebudzeniu. A może planujesz poranny trening? Aby przypomnieć sobie o swoich planach zaraz po przebudzeniu, połóż strój do ćwiczeń na szafce nocnej.