Napady lęku mogą pojawić się nagle i bez ostrzeżenia, wywołując intensywne uczucie strachu, przyspieszone bicie serca, duszności, zawroty głowy i inne fizyczne objawy. Opanowanie napadu lęku wymaga zrozumienia, co się dzieje w naszym ciele.

Zdiagnozowano u mnie zaburzenia lękowe i depresję. Przetestowałam kołdrę obciążeniową

Jak opanować napad lęku?

Pierwszym krokiem w opanowaniu napadu lęku jest rozpoznanie jego objawów. Objawy mogą obejmować szybkie bicie serca, poczucie duszności, zawroty głowy lub uczucie omdlenia, pocenie się, mdłości. Zrozumienie, że te objawy są wynikiem lęku, a nie oznaką poważnej choroby fizycznej, może pomóc zmniejszyć intensywność napadu.

Jedną z najskuteczniejszych technik radzenia sobie z napadem lęku jest kontrola oddychania. Szybkie i płytkie oddychanie podczas ataku paniki może prowadzić do hiperwentylacji, co tylko nasila objawy. Spróbuj oddychać powoli i głęboko. Wdychaj powietrze przez nos, licząc do czterech, zatrzymaj oddech na cztery sekundy, a następnie wydychaj powoli przez usta, licząc do czterech.

Jak opanować napad lęku: uziemienie

Skorzystaj z techniki 5-4-3-2-1: Nazwij pięć rzeczy, które widzisz, cztery rzeczy, które możesz dotknąć, trzy rzeczy, które słyszysz, dwie rzeczy, które czujesz, i jedną rzecz, którą możesz posmakować. Stosowanie tej techniki może pomóc przenieść uwagę z lęku na otoczenie.

Jeśli napady lęku są częste, intensywne lub znacząco wpływają na jakość życia, warto skonsultować się z profesjonalistą. Terapia poznawczo-behawioralna jest jedną z najskuteczniejszych form terapii w leczeniu zaburzeń lękowych. W niektórych przypadkach może być również konieczne leczenie farmakologiczne.

Lekkie kombinezony na wakacje. 10 modeli, które od razu pokochasz