Praktycznie każda osoba, która przechodziła okres chociaż raz w życiu doskonale zna to uczucie. Ból jajników towarzyszy praktycznie każdej menstruacji. W niektórych przypadkach jest on silniejszy, w innych słabszy, ale prawda jest taka, że czasem można go pomylić z innymi rodzajami bólu. Jak rozpoznać, kiedy ból jajników powinien Cię zacząć martwić?

Akcja Menstruacja po raz kolejny organizuje pomoc dla potrzebujących osób menstruujących!

Ból jajników może oznaczać wiele chorób

Jajniki należą do wewnętrznego układu płciowego u kobiet. Produkują hormony i to właśnie w nich powstają komórki jajowe. Ból jajników często towarzyszy nam przed miesiączką, jednakże nie tylko. Może być on też wyraźnym sygnałem, że w naszym organizmie zaczyna się dziać coś złego. Jak odróżnić od siebie typowy ból związany z procesami fizjologicznymi od tego, który może być wywołany przez chorobę?

Ból jajników przez okresem

Ból jajnika lub jajników w trakcie menstruacji jest zwykłym fizjologicznym objawem. Oznacza, że pęcherzyk Graafa pęka, co jest naturalnym elementem owulacji. U niektórych osób ból ten może być o wiele silniejszy niż u innych. Pierwsze bolesne objawy mogą zacząć się już w połowie cyklu. Równocześnie z wystąpieniem bólu możesz spodziewać się innych objawów: spadku nastroju, podwyższonej temperatury ciała, obrzęku piersi oraz zwiększonego wytwarzania śluzu. W przypadku bólu związanego z menstruacją zazwyczaj wystarczy wziąć tabletki przeciwbólowe lub rozkurczające. Jednakże co zrobić, gdy mija owulacja i menstruacja, a jajniki nadal bolą?

Niekoniecznie choroba

Niekoniecznie musi być to związane z chorobą. Bóle jajników występują także w przypadku zapłodnienia. Ból w takim przypadku oznacza zmiany hormonalne, które mają pomóc zagnieździć się komórce jajowej. Wzrasta progesteron, który chroni przed poronieniem. Jeśli ból po owulacji utrzymuje się przez dłuższy czas, może to oznaczać stan chorobowy.

Niekomfortowe zjawisko w trakcie okresu. Nocami skarży się na nie wiele kobiet

Ból jajnika w przypadku stanów chorobowych

Jakie są najczęstsze schorzenia, których objawem jest ból jajnika? Najpopularniejszą z nich jest endometrioza. W przypadku tej choroby ból promieniuje na całą miednicę. Nie są znane przyczyny dla których chorujemy na endometriozę. Innym powodem bólu jajników mogą być torbiele, które powstają jako następstwo zmian hormonalnych. Torbiele mogą wystąpić tylko na jednym jajniku lub na obu. W najgorszym przypadku ból jajników może być oznaką nowotworu. Będą mu towarzyszyć wzdęcia i duży obwód brzucha.