Jak czują się osoby, które sądzą, że ważą za dużo?
Każdy z nas przynajmniej raz w życiu był na jakiejś diecie. Przekonanie o tym, że „ważymy za dużo” w ogromnej mierze wynika z nierealnych kanonów piękna, których uczą nas social media. Patrząc w lustro, czujemy się gorsi od instamodelek i trendsetterów. Myślimy o sobie źle i staramy się zrobić wszystko, by czuć się lepiej we własnym ciele. Stąd tylko krok do toksycznej relacji z dietą i odchudzaniem.
Potwierdza to niestety raport dotyczący szkodliwości popularnych diet odchudzających, które często prowadzą do efektu jo-jo, problemów zdrowotnych i pogorszenia samopoczucia.
Analiza wskazuje, że większość Polaków podejmowała próby odchudzania, jednak często kończyły się one porażką z powodu restrykcyjnych zasad, które są trudne do utrzymania na dłuższą metę. Raport podkreśla konieczność zmiany podejścia do odchudzania i promowania zdrowych nawyków żywieniowych zamiast rygorystycznych diet.
Schudnąć czy zaakceptować siebie?
Raport „Zmierzch toksycznej kultury dietetycznej w Polsce” obnażył zatrważające dane. Wykazał m.in., że 59% Polaków próbowało się odchudzać, z czego 67% to kobiety. Większość osób (2/3) podejmowała diety wielokrotnie, a aż 37% odczuwało stały głód podczas ich trwania.
Najczęściej stosowano restrykcyjne diety niedoborowe, jak wykluczenie cukru (43%) i niskokaloryczne (35%). Co szokujące, aż co czwarty respondent rozpoczął dietę już przed 18. rokiem życia. Raport ujawnił przy okazji, że 4/5 odchudzających się ma negatywne przekonania o dietach.
Wnioski? W obliczu tych problemów, eksperci podkreślają potrzebę zmiany podejścia do odchudzania w Polsce. Zamiast promowania krótkoterminowych, rygorystycznych diet, konieczne jest edukowanie społeczeństwa na temat zdrowego stylu życia, który uwzględnia zrównoważone odżywianie, regularną aktywność fizyczną oraz dbanie o zdrowie psychiczne. Edukacja i świadomość społeczna są kluczowe, aby przeciwdziałać szkodliwym efektom toksycznej kultury dietetycznej i promować zdrowe nawyki na całe życie.