Zastanawiasz się, jak bałagan wpływa na nasze zdrowie? Okazuje się, że nieporządek w życiu może się odbić niekorzystnie na psychice i doprowadzić do stresu.  Stos książek, niedomykająca się szafa czy ubrania na łóżku — dla niektórych „artystyczny nieład”, dla innych powód do niepokoju.

Co mówią o Tobie zdjęcia, które wrzucasz na Instagram? Psycholog wyjaśnia ich ukryte znaczenie

Jak bałagan wpływa na nasze zdrowie? 

Twoje mieszkanie powoli zamienia się w komórkę lokatorską, a stale przybywające rzeczy w postaci kwiatków, książek, płyt muzycznych, filmów na DVD czy ubrań zabierają coraz więcej przestrzeni. Część potrafi się w tym odnaleźć, inni co kilka dni z pedantyczną precyzją sprzątają swoje cztery kąty.

Do tego domowe zwierzęta, legowisko dla naszego pupila czy rower w jednym z pokojów. Twoja przestrzeń do mieszkania kurczy się z dnia na dzień. Pomyśleliście może, jak bałagan wpływa na nasze zdrowie? Według ostatnich badań lekarzy okazuje się, że żyjąc w takim stanie, bardziej się stresujemy.

Zdaniem psychologów, gdy nie mamy możliwości w pełni korzystać ze swojego lokum i nie wiemy, gdzie co jest, stajemy się bardziej nerwowi, co oczywiście szkodzi naszemu zdrowiu. Życie w ciągłym chaosie tylko zwiększa naszą irytację i potęguje niepokój.

Kreatywność, ale nie za wszelką cenę

Jest jeden plus, który wiąże się z bałaganem. Żyjąc w ten sposób, z pewnością jesteśmy bardziej kreatywni. W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono eksperyment, który wykazał, że osoby żyjące w chaosie są bardziej kreatywne od tych, które preferują porządek.

W dłuższej perspektywie warto jednak pozbyć się bałaganu, który niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Z czasem stres wywołany nieporządkiem i życiem w nerwach może pośrednio prowadzić do nadciśnienia, chorób psychicznych czy innych zaburzeń.