Aborcja w Holandii jest legalna i zabieg można wykonać do 22. tygodnia ciąży [do 24. tyg. z powodów medycznych]. Teraz postanowiono dokonać kolejnej zmiany w prawie dotyczącym tzw. okresu refleksji. Dotychczas kobieta, która udała się do lekarza rodzinnego z zamiarem przerwania ciąży, po takiej wizycie musiała odczekać pięć dni. Był to tzw. czas do namysłu przed zabiegiem aborcji.

Bezpieczna aborcja to kluczowy element opieki zdrowotnej. Nowe wytyczne WHO

Aborcja w Holandii bez pięciodniowego czasu do namysłu

Holandia kolejny raz liberalizuje prawo aborcyjne. Obywatelki tamtejszego kraju, które od początku lat 80. XX wieku mają legalną możliwość dokonania zabiegu przerwania ciąży, teraz będą mogły zrezygnować z pięciodniowego czasu do namysłu.

Już w lutym br. izba niższa (Tweede kamer) holenderskiego parlamentu zagłosowała za zniesieniem tzw. okresu refleksji. Kilka miesięcy później w czerwcu tę propozycję poparł z kolei senat (Eerste kamer). Oznacza to, że aborcja w Holandii będzie dostępna bez pięciodniowego czasu do namysłu, który miały kobiety po wizycie u lekarza rodzinnego w celu przerwania ciąży.

Okres refleksji miał pomóc kobiecie w podjęciu decyzji, by nie dokonywała niczego pod presją. Dopiero po pięciu dniach lekarz mógł dokonać aborcji. Teraz po konsultacjach medycznych nie będzie już takiego obowiązku.

„To niepotrzebne i uciążliwe”

Zdaniem wielu ekspertów i polityków pięciodniowy czas do refleksji był przestarzały i kobiety, które świadomie decydowały się na aborcję, nie potrzebowały dodatkowego okresu na przemyślenia.

Kobiety nie potrzebują dodatkowego, obowiązkowego okresu oczekiwania, aby podjąć świadomą decyzję. To niepotrzebne i uciążliwe — stwierdził Jan Paternotte, przewodniczący partii D66.

Podczas czerwcowego głosowania dotyczącego nowelizacji tego przepisu 57 posłów było za zniesieniem tzw. okresu refleksji, z kolei 17 osób było przeciw.

Kamień milowy dla kobiet. Przez lata kilku członków D66 pracowało nad zniesieniem okresu refleksji nad aborcją — powiedziała Sigrid Kaag, liderka D66.