
Hipokinezja. Co się dzieje z twoim ciałem, gdy masz za mało ruchu?
Hipokinezja to termin medyczny odnoszący się do zmniejszonej aktywności ruchowej lub ograniczonego zakresu ruchu w ciele. Może być wynikiem wielu różnych czynników, takich jak choroby, urazy, długotrwałe unieruchomienie lub siedzący styl życia.
50% Polek cierpi na otyłość. Jak sprawdzić, czy jesteś „metabolicznie zdrowa”?
Szacuje się, że 70 proc. zatrudnionych osób pracuje przy komputerze, a to oznacza przynajmniej 6-8 godzin dziennie na krześle. Do czasu, gdy przejdziemy na zasłużoną emeryturę, poświęcimy na to… 10 lat. Także po wyjściu z biura nie prowadzimy zbyt aktywnego życia, najchętniej wykorzystując wolny czas na kanapie, przed telewizorem albo laptopem. Czym to grozi?
Hipokinezja negatywnie wpływa na organizm
Dysproporcja pomiędzy zwiększającym się obciążeniem układu nerwowego a zmniejszającym się wykorzystaniem układu ruchowego, prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji.
Mięśnie i kości: Ograniczona aktywność fizyczna może prowadzić do osłabienia mięśni i utraty masy mięśniowej, a także do osłabienia kości, co zwiększa ryzyko osteoporozy i złamań.
Układ krążenia: Brak ruchu może przyczynić się do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Może to obejmować problemy, takie jak zwiększone ciśnienie krwi, wyższy poziom cholesterolu i ogólne pogorszenie wydajności serca.
Metabolizm: Hipokinezja może prowadzić do zmian metabolicznych, takich jak insulinooporność, która jest czynnikiem ryzyka cukrzycy typu 2, oraz do wzrostu masy ciała i otyłości.
Układ pokarmowy: Ograniczona aktywność fizyczna może wpływać na funkcjonowanie przewodu pokarmowego.
Zdrowie psychiczne: Brak aktywności fizycznej może negatywnie wpływać na nastrój i samopoczucie, zwiększając ryzyko depresji i lęku.
Ryzyko przewlekłych chorób: Hipokinezja jest czynnikiem ryzyka wielu przewlekłych chorób, w tym chorób serca, cukrzycy, otyłości.
Funkcje poznawcze: Brak ruchu może również wpływać na funkcje poznawcze, takie jak pamięć i koncentracja.
Hipokinezja powoduje również, że nasz organizm jest znacznie słabiej dotleniony. Po okresie bezczynności ruchowej następuje bowiem znaczące obniżenie ilości tlenu jaką nasz organizm jest w stanie pochłonąć podczas wysiłku fizycznego. Siedzący styl życia wpływa też na układ nerwowy – pojawiają się zaburzenia równowagi, pogorszeniu ulega ostrość widzenia i następuje spadek nastroju, nie radzimy sobie ze stresem, częściej popadamy w depresje czy nerwice. Skarżymy się na silniejsze bóle głowy.
Dlatego warto stosować zasadę „3 x 30 x 130”, czyli przynajmniej trzy razy w tygodniu zadbać o aktywność fizyczną, z tym że co najmniej 30 minut każdego treningu powinno odbywać się przy intensywności tętna około 130. Taka dawka ruchu, jeżeli połączona jest jednocześnie z właściwym odżywianiem się, niepaleniem tytoniu i ograniczonym spożyciem alkoholu, może stanowić skuteczną ochronę przed wieloma chorobami i dolegliwościami.
Wykonuj codziennie to ćwiczenie, a będziesz miała jędrne pośladki i smukłe uda