
Grypa miesiączkowa. Niepokojące zjawisko, którego nie powinnaś bagatelizować
W ciągu życia miesiączkujemy nawet 350-450 razy. To oznacza, że każdego miesiąca miliony kobiet doświadczają bólu i dyskomfortu, który nierzadko utrudnia im normalne funkcjonowanie. Szacuje się, że nawet 30 proc. menstruujących osób cierpi na PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego, który objawia się m.in. bólem, huśtawką nastrojów, a nawet wzrostem masy ciała. Niestety to nie wszystko. PMS występuje również w zaostrzonej postaci, która wiąże się z jeszcze większymi dolegliwościami. Eksperci określają to zjawisko mianem “grypy miesiączkowej”. Jakie są jej objawy i jak z nią walczyć?
Grypa miesiączkowa: jakie są objawy?
O tzw. grypie miesiączkowej opowiadali specjaliści z zakresu medycyny, cytowani przez portal usatoday.com. Eksperci wyjaśniali, że chociaż to zjawisko nie zostało oficjalnie zdiagnozowane, nie powinno być bagatelizowane.
– To poważniejsza forma zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Możesz czuć się naprawdę chora i doświadczać bólu głowy, dreszczy, wymiotów i problemów ze snem. Nie jest to jednak grypa, a ta dolegliwość nie jest zakaźna – wyjaśniała Tara Scott z organizacji Summa Health.
6 problemów z miesiączką, których nie wolno ignorować
W przeciwieństwie do „klasycznego” PMS, objawy grypy miesiączkowej wykraczają daleko poza huśtawkę nastrojów czy uczucie obrzmienia. To w większości dolegliwości natury fizycznej, takie jak bóle mięśni, migreny, biegunka, uderzenia gorąca, a nawet stan podgorączkowy.
Co powoduje grypę miesiączkową? Niestety eksperci nie znają konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Podejrzewają jednak, że ma to związek z wahaniem hormonów. Zdaniem ginekolożki Christine Greves chodzi zwłaszcza o zmiany w poziomie estrogenu i progesteronu.
– Podczas miesiączki dochodzi do złuszczania się nabłonka macicy, a różne hormony, m.in. progesteron, mogą powodować pojawienie się tych dolegliwości u kobiet – wyjaśniała ekspertka.
Jak zatem walczyć z tym zjawiskiem? Zamiast sięgać po ogólnodostępne leki, warto wybrać się do lekarza specjalizującego się w terapii hormonalnej.
– Jeśli cierpisz na grypę miesiączkową, te dolegliwości nie ustąpią po miesiącu. Uczucie, jakbyś regularnie przechodziła grypę może mieć negatywny wpływ na twoje codzienne życie i aktywność. Warto więc znaleźć zdrowy sposób na radzenie sobie z bólem i dyskomfortem – przekonywała dr Greves.
Wam też zdarza się cierpieć na takie dolegliwości?
Tampon stosowany na noc? Lekarze coraz częściej to odradzają