Szwedzka aktywistka Greta Thunberg zamieściła post w mediach społecznościowych. Poinformowała, że doświadczyła objawów Covid-19, choroby, którą wywołuje koronawirus.

Niestety nie została poddana testom. Objawy, które odczuwała spowodowały, że zdecydowała się na izolację społeczną. Greta spędziła dwa tygodnie w wynajętym mieszkaniu, by nie mieć styczności z innymi osobami, które mogłyby się od niej zakazić.

Anty-Greta. Skąd się wzięła 19-latka, która uważa, że kryzys klimatyczny to mit

Nastoletnia działaczka na rzecz klimatu zdecydowała się umieścić długi wpis na swoim Instagramie, w którym tłumaczy swoją decyzję oraz przestrzega innych młodych ludzi, by respektowali zasady domowej kwarantanny.

Greta Thunberg podejrzewa, że miała chorbę Covid-19

Około 10 dni temu zaczęłam odczuwać pewne objawy, dokładnie w tym samym czasie, co mój ojciec, który podróżował ze mną z Brukseli. Czułam się zmęczona, miałam dreszcze, bolało mnie gardło i kaszlałam. Mój tata miał te same objawy, ale dużo silniejsze, miał też gorączkę – napisała Greta.

Koronawirus: Polskie aktywistki organizują pomoc. Szyją maseczki dla służby ratunkowej

Podczas trwania pandemii to osoby starsze są szczególnie narażone na zakażenie. Młoda aktywistka dodała jednak, że młodzi ludzie również powinny zachować się odpowiedzialnie i pozostać w domach.

W Szwecji nie można się przetestować na Covid-19, chyba że potrzebuje się pilnej pomocy medycznej. Wszyscy, którzy źle się czują, słyszą, że mają zostać w domach i odizolować się. W związku z tym nie zostałam poddana testom na Covid-19, ale jest wysoce prawdopodobne, że go miałam, biorąc pod uwagę połączenie objawów i okoliczności – dodała.

Szwedzka aktywistka poinformowała również, że obecnie czuje się znacznie lepiej: Moje ostatnie przeziębienie było gorsze niż to!

Oto lista rzeczy, które musisz jak najszybciej zdezynfekować, by uchronić się przed koronawirusem

Greta zaapelowała do młodych osób, by nie ignorowały zagrożenia:

Wielu (szczególnie młodych ludzi) może w ogóle nie zauważyć żadnych objawów lub przechodzić chorobę bardzo łagodnie. Można nawet nie wiedzieć, że ma się wirusa i przekazać go osobom z grup ryzyka. 

My, którzy nie należymy do grupy ryzyka, ponosimy ogromną odpowiedzialność, nasze działania mogą być różnicą między życiem a śmiercią dla wielu innych.