Marzec to miesiąc, w którym szczególnie celebrujemy kobiecość. Jednak aby w pełni czerpać z niej radość w dorosłym życiu, trzeba odpowiednio o nią zadbać już wcześniej. Niewiele osób ma natomiast świadomość, że istnieje taka gałąź ginekologii jak ginekologia dziecięca. Dla kogo jest przeznaczona, na jakie problemy odpowiada i jak wygląda badanie? Na te i wiele innych pytań odpowiada specjalistka Infemini Medi Home, dr Elżbieta Zarychta, ginekolog.

Ginekologia dziecięca, czyli droga do zdrowej kobiecości

Ginekologia dziecięca i dziewczęca, inaczej zwana ginekologią wieku rozwojowego bądź też ginekologią młodocianych, to dziedzina medycyny, która zajmuje się szeroko pojętym  zdrowiem intymnym młodych pacjentek. Ginekolodzy dziecięcy konsultują pacjentki od pierwszego dnia życia aż do ukończenia przez nie 18 lat. W Polsce jednak nie istnieje odrębna specjalizacja, jaką jest ginekologia dziecięca i dziewczęca, a niepełnoletnie pacjentki może tak naprawdę konsultować każdy ginekolog, położnik. Fakt ten może być odpowiedzią na pytanie, dlaczego nieczęsto słyszymy o tej dziedzinie medycyny i często odkładamy wizytę u ginekologa na później. Kiedy zatem powinno odbyć się pierwsze spotkanie z ginekologiem i co warto wcześniej sprawdzić?

Zaleca się, aby pierwsza wizyta u ginekologa miała miejsce między 13. a 15. rokiem życia, o ile wcześniej oczywiście pacjentce nic nie dolega. Przed wizytą warto upewnić się, że ginekolog, do którego się zgłaszamy, zajmuje się właśnie pacjentkami niepełnoletnimi i ma w tym doświadczenie. Niestety większość ginekologów z różnych względów nie konsultuje młodszych pacjentek, ponieważ jest to dość specyficzna i delikatna dziedzina ginekologii

–wyjaśnia dr Elżbieta Zarychta, ginekolog w Przychodni Infemini.

Ginekologia dziecięca to bardzo potrzebny zakres medycyny, ponieważ problemy, z jakimi dziewczynki bądź nastolatki zgłaszają się do ginekologa, różnią się znacząco od tych, które dotykają dorosłe kobiety. O ile pełnoletnie pacjentki najczęściej odwiedzają ginekologów ze względu na rutynowe wizyty, aby na przykład pobrać cytologię bądź skonsultować przebieg ciąży, o tyle nastolatki mierzą się z zupełnie innymi problemami, jak chociażby przedwczesne bądź też opóźnione dojrzewanie płciowe.

W tym gabinecie ginekologicznym zawsze otrzymacie pomoc. Całodobowo i bez klauzuli sumienia

O takim przedwczesnym dojrzewaniu płciowym mówimy wtedy, kiedy pierwsza miesiączka pojawia się przed 10. rokiem życia albo jakiekolwiek objawy dojrzewania występują przed ukończeniem 8. roku życia. Z kolei z opóźnionym dojrzewaniem mamy do czynienia wtedy, kiedy miesiączka nie występuje do 16. roku życia albo nie ma żadnych cech dojrzewania do ukończenia 13-14. roku życia – tłumaczy dr Elżbieta Zarychta. Przyczynami wizyt mogą być również infekcje intymne, które występują także u dziewczynek i nastolatek, jak i nieregularne miesiączki. – Tutaj też warto wspomnieć, że o nieregularnych miesiączkach u młodych kobiet mówimy dopiero wtedy, kiedy od pierwszej miesiączki w życiu minęły co najmniej 2 lata – dodaje specjalistka.

Jak wygląda zatem badanie ginekologiczne dziewczynek i czy różni się od tego, które wykonujemy jako dorosłe kobiety? – Lekarz ginekolog może wykonać zarówno takie ogólnolekarskie badanie, czyli na przykład ocenić ogólny wygląd dziecka, jego proporcje ciała, sprawdzić, czy pojawiają się już jakieś oznaki dojrzewania, ale również może wykonać badanie ginekologiczne. Badanie ginekologiczne oczywiście różni się w zależności od wieku – inaczej wygląda wizyta 4-latki, a inaczej 17-latki. Takie badanie może przebiegać w różnych pozycjach i w różnych miejscach, na przykład 17-latkę możemy zbadać na fotelu ginekologicznym, natomiast 2-latkę zwykle badamy na kolanach u mamy albo na leżance – wyjaśnia dr Zarychta.

G jak Ginekologia

Zdrowa kobiecość to przede wszystkim właściwe podejście do siebie i do swojego ciała. Umiejętność dbania o samą siebie warto kształtować i pielęgnować już na wcześniejszych etapach naszego życia. Pakiet G jak Ginekologia, stworzony w Infemini, obejmuje między innymi konsultację ginekologiczną, którą można przeznaczyć na wizytę córki, jak i również inne badania ginekologiczne, z których skorzystają dorosłe kobiety. Empatyczne i profesjonalne podejście lekarzy sprawi, że pacjentka w każdym wieku poczuje się w Infemini swobodnie.

Bolą Cię barki? Te ćwiczenia Ci pomogą!