
Gdy kobieta przejmuje męski styl bycia… Na czym polega kompleks Diany?
Mityczna rzymska bogini Diana to patronka łowów, przyrody, płodności oraz księżyca. W sztuce starożytnego Rzymu Dianę najczęściej przedstawiano na wzór Artemidy, czyli w krótkim chitonie, z łukiem i kołczanem ze strzałami, zwykle w towarzystwie zwierzęcia: jelenia lub sarny. W psychologii postawę polegającą na przejmowaniu przez kobietę stylu bycia typowego dla mężczyzny, określa się właśnie kompleksem Diany.
Jak przetrwać atak paniki? Sposoby radzenia sobie z nieprzyjemnymi chwilami
Kompleks Diany: jak się objawia?
U kobiety z kompleksem Diany wszystko trąci męskością, począwszy od ubioru, przez zainteresowania, na sposobie myślenia kończąc. Taka osoba źle się czuje wśród innych kobiet i unika ich towarzystwa, wybierając typowo męskie otoczenie dla siebie. Zamiast iść na manicure, woli spotkać się z kolegami przy okazji transmisji meczu. Potrafi przeklinać jak szewc. W sklepie z butami nie sięga po szpilki, tylko po trampki czy adidasy. Nawet jej sposób poruszania się jest typowo męski. A mężczyźni traktują taką dziewczynę jak jednego z nich.
O ile w okresie dorastania kompleks Diany wiąże się co najwyżej z docinkami ze strony rówieśników, o tyle w dorosłym życiu może rodzić wiele problemów. Chodzi nie tylko o kłopoty związane z pracą – kobiety z kompleksem Diany unikają zajęć takich jak sekretarka, kosmetyczka, przedszkolanka i szukają dla siebie zawodów kojarzonych głównie z mężczyznami takich jak pracownik fizyczny. Ale, co najważniejsze, silnie zaakcentowany kompleks Diany w dorosłym życiu stwarza problemy przede wszystkim z własną tożsamością. Taka osoba zwykle nie znajduje zrozumienia wśród nowo poznanych osób i przez swoją odmienność zostaje zepchnięta na margines. Kobiety nie mają z nią wspólnego języka, a mężczyźni również mogą czuć się w jej towarzystwie zakłopotani. Kompleks Diany w wielu przypadkach oznacza zatem samotność, szczególnie tę uczuciową.
Kompleks Diany: jakie są przyczyny?
Kompleks Diany zazwyczaj związany jest z przykrymi czy wręcz traumatycznymi doświadczeniami z dzieciństwa o podłożu seksualnym – chodzi o gwałt czy molestowanie. Dziewczynka, która tego doświadczyła, gdy dorasta, wyrzeka się własnej kobiecości lub chce ją ukryć. W takim przypadku przejmowanie męskiego stylu bycia staje się dla niej swego rodzaju tarczą, ochroną. Ale powodem występowania kompleksu Diany może być również wychowanie przez jednego z rodziców, na przykład samotnego ojca. Szczególnie jeśli w domu byli również bracia, a kontakty z dziewczynkami siłą rzeczy stawały się ograniczone. Kompleks Diany może się również zrodzić u dziewczynki wychowanej przez przesadnie skupionej na sobie (i córce) matce. Chodzi głównie o kwestie związane z wyglądem i powierzchownością, które budzą w dziecku odrazę.
Kompleks Diany, podobnie jak inne tego typu postawy, nie minie sam. Dlatego konieczna jest wizyta u specjalisty – psychologa, psychoterapeuty – który ustali przyczyny takiego zachowania i zaproponuje terapię.
Utajony „hejter”. 10 zachowań, po których rozpoznasz, że ktoś za Tobą nie przepada