Jak donoszą badania, aż jednej na trzy studentki we Francji nie stać na okresowe środki higieniczne. Rząd właśnie podjął pierwsze kroki, aby poprawić sytuację wszystkich menstruujących osób w kraju. Postanowił udostępnić darmowe tampony i podpaski. W pierwszej kolejności trafią na uczelnie! To kolejny kraj, w którym darmowe podpaski staną się standardem.

Akcja Menstruacja po raz kolejny organizuje pomoc dla potrzebujących osób menstruujących!

Ubóstwo menstruacyjne

Od dłuższego czasu problem ubóstwa menstruacyjnego pojawia się coraz częściej w społecznej dyskusji. Teraz, kiedy w końcu dostał odpowiednią uwagę, kolejne kraje decydują się na wprowadzenie odpowiednich regulacji, które miałyby zapobiec wykluczeniu społecznemu spowodowanemu brakiem funduszy na środki higieniczne. Do tychże dołączyła właśnie Francja. Minister Szkolnictwa Wyższego Frederique Vidal ogłosiła, że maszyny zawierające bezpłatne tampony, podpaski oraz inne produkty sanitarne zostaną zainstalowane w akademikach i przy punktach uniwersyteckiej służby zdrowia. Darmowe podpaski mają pomóc wszystkim osobom menstruującym, które znajdują się w kryzysie finansowym.

Krew menstruacyjna „zbyt szokująca”. Czy Facebook naprawdę miał powód, żeby zbanować tę reklamę o okresie?

Darmowe podpaski i tampony we Francji

Wraz z nadejściem nowego roku akademickiego zmiany mają stać się jeszcze bardziej zauważalne. We wrześniu tampony oraz podpaski mają stać się całkowicie bezpłatne dla wszystkich studentek. To pierwszy krok Francji w światowym ruchu walki z ubóstwem menstruacyjnym. Prezydent Macron zapowiadał zmiany już w grudniu, zwracając wówczas szczególną uwagę, że menstruujące osoby, które żyją na ulicy, muszą spotykać się z ogromnym upokorzeniem. Zaznaczył wtedy, że to odarcie z godności. Kiedy banki żywności ogłosiły, że coraz więcej młodzieży i studentów nie stać na podstawowe produkty higieniczne, rząd postanowił skupić się najpierw właśnie na nich. Coraz więcej krajów przyłącza się do walki z ubóstwem menstruacyjnym, które staje się coraz realniejszym problemem zwłaszcza w obliczu pandemii i ogólnemu kryzysowi oraz rosnącej inflacji.