Wiele osób lekceważy silny ból, który odczuwamy podczas menstruacji. Ile razy zdarzyło Ci się usłyszeć, że taka Twoja uroda, tak to jest, kiedy ma się okres lub zasugerowano Ci, że przejdzie Ci po porodzie?

Ziołowy balsam łagodzący bóle menstruacyjne. Przygotuj go w domu

Silny ból podczas menstruacji może być objawem endometriozy

Silny, obezwładniający, odbierający zdolność do normalnego funkcjonowania – jeśli tak określasz swój ból podczas miesiączki, może być to objaw choroby. Aż jeden na dziesięć przypadków jest diagnozowany jako endometrioza. U chorych na endometriozę ból może być znośny, ale może pojawiać się kilka dni przed miesiączką i trwać po jej zakończeniu. Obfite lub długie krwawienie (powyżej przyjętej normy 5-7 dni) również jest powodem do niepokoju.

Czym jest endometrioza?

Endometrium podczas cyklu gromadzi się w macicy, a jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, złuszcza się. Tak przebiega proces u zdrowych kobiet. Endometrioza występuje wtedy, gdy komórki endometrium gromadzą się poza macicą, np. na jajnikach, jajowodach, a nawet jamie brzusznej, płucach czy mózgu. Ta tkanka zachowuje się tak, jak w macicy: złuszcza się i powoduje krawienie. Powstają stany zapalne, blizny, zrosty i torbiele. Niestety, nie jest znana dokładna przyczyna powstawania choroby. Endometrioza wciąż jest medyczną zagadką.

Endometrioza i odczuwanie bólu

Wiele kobiet określa endometriozę jako stały ból. W zaawansowanej formie choroba ta odbiera chorującym zdolność do normalnego funkcjonowania. Ból potrafi być tak obezwładniający, że uniemożliwia wstanie z łóżka. Bólowi towarzyszą mdłości, wzdęcia, zaparcia lub biegunki.

Jak wygląda leczenie endometriozy?

Niestety, ale nie da się tej choroby wyleczyć całkowicie. Terapia załagodzi objawy i zahamuje rozwój choroby, jednak bez leczenia wszystko wróci do poprzedniego stanu. Kuracja polega na przyjmowaniu środków farmakologicznych (hormonalnych i przeciwbólowych) oraz, w razie konieczności, zabiegu laparoskopowym.

Majtki menstruacyjne – ekologiczna alternatywa podpasek i tamponów

Endometrioza: badania są bardzo ważne

Dlatego nie ignoruj pierwszych objawów. Nieleczona endometrioza prowadzi do powikłań oraz bezpłodności. Pamiętaj, że jakiekolwiek obawy dotyczące zdrowia warto skonsultować ze specjalistą, który pomoże i odnajdzie przyczynę nieprawidłowości.