W 2020 roku nastąpił przełom w gałęzi ochrony zdrowia w Polsce i obowiązkiem stało się wystawianie przez lekarzy e-recept. W ten sposób zmodernizowano i uproszczono system wydawania leków. Przyczyniło się to również do dynamicznego rozwoju telemedycyny. Czemu warto przekonać się do elektronicznej formy kontaktu z lekarzem? Czy bez problemu zrealizujemy e-receptę w dowolnej aptece?

Telemedycyna — leki szybko i bez kolejek

Elektroniczną receptę wystawić może każda osoba posiadająca uprawnienia i odpowiednie certyfikaty, a więc: lekarz określonej specjalności, dentysta, pielęgniarka, położna czy felczer. Ponadto nie musi to być w trakcie wizyty stacjonarnej. Alternatywą jest e-konsultacja, którą przeprowadza się w dowolnym terminie, a samo umówienie daty nie wiąże się z tygodniami oczekiwania.

Teleporada to dosyć nowoczesne rozwiązanie. Taka forma kontaktu z lekarzem jest niezwykle wygodna dla obu stron. Szereg zalet, które za sobą ciągnie, wydaje się nie mieć końca. O pierwszej z nich już wspomnieliśmy, czyli o krótkim czasie oczekiwania na wizytę niż w przypadku przychodni czy innych placówek publicznych, a nawet prywatnych. Dodatkowym atutem w tym przypadku jest brak kolejek. Umawiamy się ze specjalistą na konkretną godzinę i dokładnie o tej porze łączymy się z nim telefonicznie lub poprzez wideo czat.

Z e-konsultacji warto skorzystać w momencie, gdy zależy nam na szybkim kontakcie z lekarzem i uzyskaniu jego porady. Dodatkowo w wyniku takiej wizyty może on wystawić e-receptę, e-zwolnienie oraz e-skierowanie na badania, a nawet rehabilitację. Niezależnie od tego, czy dany dokument zostanie wydany w ramach świadczeń placówki publicznej, czy prywatnej, będzie on honorowany w miejscu pracy, aptekach i przychodniach. Niezwykle istotnym aspektem jest to, że teleporada pozwala na uzyskanie e-recepty nawet w weekendy i święta. Z tego typu usług możemy korzystać między innymi na portalach takich jak: https://e-recepta.net/recepta.

E-recepta a tradycyjna recepta

E-recepta od tradycyjnego jej odpowiednika różni się zaledwie formą i odbiega odrobinę od poprzedniego modelu jej realizacji w aptekach. Obecnie obowiązkiem jest przepisywanie leków poprzez system elektroniczny, natomiast wydawanie wersji papierowej tego dokumentu zdarza się niezwykle rzadko. Taki wyjątek nastąpi, gdy nie możemy obsłużyć Internetowego Konta Pacjenta. Wtedy należy zwrócić się do podmiotu wystawiającego o wydruk informacyjny, czyli dokument zawierający wszystkie informacje, które znalazłyby się na e-recepcie.

Aby zakupić przepisane leki w aptece, należy mieć przy sobie telefon, ponieważ obecny system wymaga kodu potwierdzającego autentyczność wystawionego przez lekarza dokumentu. Ponadto warto mieć przy sobie dokument tożsamości, gdyż, żeby potwierdzić tożsamość pacjenta, konieczne jest podanie farmaceucie numeru PESEL. Elektroniczna wersja recepty ma również jedną dużą zaletę — nie da się jej zgubić, tak jak to mogło się zdarzyć w przypadku jej papierowego odpowiednika.

Czym jest Internetowe Konto Pacjenta?

Internetowe Konto Pacjenta to bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia, w której przechowywana jest historia medyczna każdego obywatela Polski z nadanym numerem PESEL. Dzięki temu znaleźć tam można wiele cennych informacji, np. dane na temat szczepień, wydanych e-zwolnień, e-skierowań czy przepisanych leków. Ponadto rodzice mają dostęp do historii leczenia swoich podopiecznych do 18. roku życia. IKP odgrywa ważną rolę w procesie realizacji e-recepty. To tam należy podać swój numer telefonu lub adres e-mail, na który zostanie dostarczony kod do obioru lekarstw.

Internetowe Konto Pacjenta niesie za sobą więcej niż tylko przekaz informacji między lekarzem a pacjentem i odwrotnie. Pozwala również na szereg innych działań, m.in. daje możliwość złożenia wniosku o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego czy nawet upoważnienia bliskiej osoby do odbioru leków lub wglądu w dokumentację medyczną.

Czym jest recepta online?

E-recepta to elektroniczna wersja papierowej recepty, która niesie ze sobą wiele korzyści. Zanim jednak z niej skorzystamy, warto wiedzieć, z jakich elementów powinna się składać. Poprawnie wypełniony dokument musi zawierać dane pacjenta oraz dane osoby wystawiającej receptę. Ponadto nie może zabraknąć informacji o placówce, w ramach której tego dokonano. Oczywiście pozostałe ważne kwestie to nazwa, ilość, postać czy dawka i sposób dawkowania przepisanych leków. Nie należy pomijać również kwestii daty wystawienia i daty ważności, gdyż te mogą determinować do kiedy będzie możliwość realizacji danej e-recepty.

Data ważności e-recepty

Ile jest ważna e-recepta? To bardzo ważne pytanie, zwłaszcza że nie zawsze okres jej obowiązywania jest taki sam. U większości z nich okres ten trwa 30 dni. Jednak w przypadku antybiotyków skraca się on do 7 dni. Częściej spotkać się można z wydłużaniem tej daty, np. leki immunologiczne da się wykupić w ciągu 120 dni. Warto pamiętać, że lekarz określa maksymalną dawkę oraz liczbę opakowań, które może nabyć pacjent w trakcie wizyty w aptece.

Jeszcze innym przykładem są preparaty dla osób przewlekle chorych, które należy przyjmować przez cały rok. W takiej sytuacji receptę wystawia się na 365 dni, aby jednak ją zrealizować, należy spełnić kilka warunków. Po pierwsze i najważniejsze, pacjent ma prawo jednorazowo zakupić taką ilość leków, żeby pokrywała ona dawkowanie na 180 dni. W związku z tym zobligowany jest do realizacji całej recepty „na raty”. Dodatkowo koniecznie musi on dokonać nabycie pierwszego opakowania w ciągu 30 dni od wystawienia dokumentu.

Gdzie zrealizować e-receptę?

E-recepty przyjmują wszystkie apteki i punkty apteczne, zatem odebranie leków nie wymaga szukania specjalnej placówki, która pozwoliłaby na wykonanie takiej czynności. Sam proces realizacji jest niezwykle prosty. Po wejściu do apteki należy podać farmaceucie do zeskanowania e-receptę na telefonie lub przekazać kod wysłany SMS-em oraz PESEL osoby, dla której została ona wystawiona.

 

Artykuł partnera