Wakacje to niekwestionowanie idealny czas na spełnianie swoich podróżniczych marzeń. Aby zaoszczędzić mnóstwo czasu i sprawić, aby podróż była przyjemniejsza coraz częściej wybieranym środkiem transportu staje się samolot. Szybka podróż w najdalsze zakątki świata, gdzie strefa czasowa jest zupełnie inna, może skutkować jet lagiem. Istnieje jednak wiele sposób na to, aby sobie z nim poradzić.

Dlaczego nie można przelewać kremów do opalania do podróżnych pojemników?

Jet lag to zespół nagłej zmiany strefy czasowej. Występują zaburzenia spowodowane powolnym przyzwyczajaniem się zegara biologicznego do czasu, który zastaliśmy w miejscu docelowym. Zakłócony zostaje cykl spania i czuwania, a takę wiele innych funkcji naszego organizmu. Skutkuje to wystąpieniem silnego zmęczenia i trudnościami w przystosowaniu się do zastanej pory dnia. Możemy cierpieć także na brak apetytu, złe samopoczucie, dezorientację czy bóle głowy.

Od czego zależy długość jet lagu?

Czynnikiem decydującym o długości jet lag jest kierunek podróży. Istnieje jednak kilka sposobów, które pozwolą ci od pierwszych chwil cieszyć się z wakacji. Oto kilka z nich:

1. Zmiana harmonogramu dnia

Już kilka dni przed wylotem zacznij modyfikować harmonogram.

2. Pij wodę

Pijąc większą ilość wody niż zazwyczaj, zapobiegniesz odwodnieniu organizmu. Poprawi się twoje samopoczucie. Ogranicz spożywanie alkoholu i kofeiny.

3. Ruszaj się

W czasie długich lotów nasze ciało cierpi, gdy siedzimy nieustanie w jednej pozycji. Pozostawanie w jednej pozycji źle wpływa na mięśnie i naczynia krwionośne, zwłaszcza w nogach.

4. Spożywaj lekkostrawne posiłki

Unikaj słodyczy, słonych przekąsek i tłustych potraw. Jedz bogate w białko pokarmy, dzięki temu zyskasz energię i nie będziesz czuła się ospała.

5. Walcz ze zmęczeniem

Wylądowałaś w środku dnia, a jedyne, o czym marzysz to drzemka. Nie daj się zmęczeniu, bo jeśli uda ci się pójść spać o odpowiedniej tam porze, pomożesz szybko ustawić swój zegar biologiczny.

Joanna Opozda komentuje doniesienia o „tajemniczym mężczyźnie”. Mówi o celowym działaniu „pewnej osoby”

Sonda

podróże samolotem

Lubisz podróżować samolotem?