Odczuwanie stresu, wewnętrznego napięcia i niepokoju może wywoływać wiele czynników. Od natłoku obowiązków w pracy i opóźniania terminów realizacji zleceń, aż po problemy rodzinne, kryzysy w związku, chorobę bliskich lub kłopoty finansowe. Wszystkie trudne sytuacje powodują naastające uczucie przytłoczenia, problemy z koncentracją, zaburzenia snu oraz nerwowość. To tylko nieliczne z objawów stresu.

Permanentny stres może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego. Jeśli czujesz, że nadszedł trudny moment, a uczucie przytłoczenia i silnej presji narasta – wypróbuj szybkie i proste ćwiczenie oddechowe na stres i obniżenie wewnętrznego, negatywnego napięcia. Możesz skorzystać z niego zawsze, gdy czujesz silny lęk lub stres – na przykład tuż przed ważną prezentacją w pracy, długa podróżą, trudną rozmową lub w innych dobrze znanych Ci i zupełnie niekomfortowych sytuacjach.

Zdrowie Psychiczne. Ile wart jest dzień bez stresu?

Jak się uspokoić i nie stresować? Proste ćwiczenie oddechowe na stres

Usiądź wygodnie – wyprostuj plecy i ściągnij delikatnie łopatki. Zamknij oczy i cały czas oddychaj przez nos. Teraz weź głęboki wdech i w tym samym czasie policz do czterech. Następnie na kolejne cztery sekundy wstrzymaj oddech i powoli wypuszczaj powietrze przez nos również przez kolejne cztery sekundy. Znów wstrzymaj oddech na około cztery sekundy. Powtórz czynność około 3-4 razy.

Śnią wam się koszmary? To może pomóc w walce ze stresem

To proste ćwiczenie nazywane jest także oddychaniem pudełkowym (z ang. box breathing), które redukuje stan napięcia, zmniejsza uczucie stresu i uspokaja umysł i ciało. Zostało one wymyślone dla żołnierzy i policjantów amerykańskich, by pomóc im ograniczyć silny stres i poprawić koncentrację. Kontrolowane oddychanie dotlenia mózg, dzięki czemu zaczyna on lepiej i skuteczniej działać. To także prosty sposób na zmniejszenie napięcie mięśni i ciśnienia krwi.