Świat, którego doświadczamy, widziany jest przez nas w kolorze.  Według CooperVision istnieje stan zwany monochromatycznością lub achromatopsją, w którym człowiek widzi tylko w czerni, bieli i odcieniach szarości, ale jest to bardzo rzadki stan, dotykający około 1 osoby na 33 000 osób. To dokładnie 0,003% populacji. Co innego tyczy się jednak snów.

Pytanie, które zadaje sobie wiele kobiet: czy można spać z mokrymi włosami

Czarno-białe sny: kto ich doświadcza?

The New York Times donosi, że prawie 12% populacji doświadcza monochromatycznego snu. Dlaczego to, co widzimy na co dzień i w wyobraźni, nagle traci wszystkie kolory we śnie? Naukowcy znaleźli odpowiedź. Większość czarno-białych snów ma związek z telewizją.

Badanie z 2008 roku, które opublikowano w czasopiśmie Consciousness and Cognition, zawiera kilka bardzo interesujących odkryć. Zgodnie z wynikami opisanymi przez The New York Times, w badaniu wzięły udział dwie oddzielne grupy wiekowe. Znalazły się w nich uczestnicy w wieku 25 lat oraz uczestnicy powyżej 55 roku życia. Obie grupy zostały poproszone o zapisanie koloru snów w pamiętnikach i podczas gdy pierwsza grupa zgłosiła, że ​​rzadko, jeśli w ogóle, doświadczała snów czarno-białych, druga zgłaszała sny w skali szarości mniej więcej co czwarty sen!

Naukowcy odkryli, że monochromatyczne sny występowały znacznie częściej wśród osób, które  w młodości oglądały czarno-białe filmy. Wydaje się to bardziej prawdopodobne w świetle wcześniejszych badań, które wykazały, że w latach 40. trzy czwarte populacji Stanów Zjednoczonych rzadko śniło o kolorze.

Kobieca płodność wcale nie kończy się po 35. roku życia. Zaczyna spadać o wiele później, niż sądzono

Kto by pomyślał, że telewizja może mieć wpływ na nasze śniące umysły. A jednak. Chociaż badania prowadzone nad kolorem snu sugerują, że młodzieńcza ekspozycja na monochromatyczne media, brak dostępu do technikoloru, może być główną przyczyną czarno-białych snów, nie każdy, kto ich doświadcza, znajduje się w owej starszej grupie wiekowej.

Jeśli jesteś stosunkowo młoda i miewasz czarno-białe sny może mieć to znaczenie symboliczne. Być może to wskazówka o kilku nierozwiązanych problemach z przeszłości.  Jeszcze innym powodem, dla którego możesz doświadczać czarno-białego snu, jest pozbawienie emocji. Krystalicznie czysta intuicja wskazuje, że coś, co próbujesz przetworzyć we śnie, może być dla ciebie zbyt trudne, więc twoja podświadomość maluje to na czarno-biało, aby pozwolić ci przyjąć to lepiej i bez paniki.

12 znanych mam, które normalizują publiczne karmienie piersią

Sonda

Czarno-białe sny

Śnicie w czerni i bieli?