Czy kiedykolwiek w dniach poprzedzających miesiączkę miałaś wrażenie, że Twoje piersi są większe niż zwykle? Być może zauważyłaś nawet, że miseczki biustonosza są wtedy nieco bardziej dopasowane. Obrzęk piersi jest objawem zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Może mu towarzyszyć niewielka tkliwość.

Piersi przed miesiączką

Co powoduje powiększenie piersi w tym czasie? To praca hormonów. „Przed okresem tkanka piersi staje się bardziej wrażliwa na zmiany poziomu hormonów” – wyjaśniła dr Staci Tanouye. „Zmiany hormonalne, które występują przed i podczas okresu, mogą powodować obrzęk piersi, a także inne skutki uboczne”. Być może zauważyłaś, jest to tylko tymczasowy efekt uboczny PMS. Zwykle ustępuje on po rozpoczęciu okresu. I chociaż uważa się to za częsty efekt uboczny PMS, nie wszyscy doświadczają tego samego nasilenia. Jeśli tkliwość piersi cię niepokoi, możesz zrobić kilka rzeczy, aby złagodzić dyskomfort.

6 problemów z miesiączką, których nie wolno ignorować

„Ograniczenie soli i kofeiny może czasami pomóc w bólu” – powiedziała dr Tanouye. Wspomniała, że luźne ubranie i dostępne bez recepty leki przeciwbólowe mogą pomóc w złagodzeniu objawów. Pamiętaj, aby porozmawiać z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek nowych leków. Wybór innej bielizny o tej porze miesiąca również może być korzystny. „Polecam dobrze dopasowany biustonosz. Chociaż obrzęk i tkliwość piersi zwykle ustępują po wystąpieniu miesiączki, nigdy nie wahaj się przedyskutować wszelkich obaw z lekarzem. Jeśli obrzęk i tkliwość piersi są uporczywe i towarzyszy im brak miesiączki, skontaktuj się z lekarzem i rozważ wykonanie badań.

Pamiętaj, że regularne wizyty u ginekologa i lekarza rodzinnego mogą pomóc w zidentyfikowaniu wszystkich nieprawidłowości.

Finał 10 edycji Top Model, czyli niezwykłe widowisko i wyjątkowe stylizacje gwiazd!